Qeyd edək ki, Azərbaycan Ordusunun Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrinin kapitanı, II Vətən müharibəsi şəhidi Nurlan Hamlet oğlu Mustafayevin şəxsi əşyaları muzeyin Vətən müharibəsi fondunda qorunur.
Nurlan Mustafayev 1990-cı il iyulun 22-də Sumqayıt şəhərində anadan olmuşdur. 1997-2005-ci illərdə Nəsimi rayonunun P.Saleh adına 159 nömrəli tam orta məкtəbində, 2005-2008-ci illərdə Cəmşid Naxçıvansкi adına Hərbi Liseydə təhsil alıb. 2008-2012-ci illərdə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məкtəbində (AAHM), 2010-2013-cü illərdə isə Almaniyada Hərbi Liseydə "Motoatıcı" ixtisası üzrə ali hərbi təhsil alıb.
Fondda qorunan materiallara əsasən qeyd edə bilərik ki, N.Mustafayev 2018-ci ildə Türkiyənin İzmir şəhərində 23 ölkənin xüsusi tayinatlı qüvvələrinin qatıldığı "EFES-2018" təlimində iştirak etmişdir. Həmin təlim-yarışda Azərbaycan Xüsusi Tayinatlı Qüvvələrinin hərbiçiləri 1-ci yerə layiq görülmüşdür. Təlim-yarışda fəal iştirakına görə N.Mustafayev sertifıkat va Azərbaycan Respublikasının Müdafıə Naziri general-polkovnik Zakir Həsənov tərəfındən xüsusi hədiyyə ilə təltif olunmuşdur. 2019-cu ilin yanvar-fevral aylarında Ruminiyada keçirilən "Dağ xizəkçiliyi", 2020-ci ilin fevral ayında Gürcüstanda keçirilən xizək sürmə va qarlı ərazilari ötüb keçmak, axtarış-xilasetmə və təxliyyə tədbirlərinin təşkili, qarlı ərazidə sığınacağın qurulması və gecələmək üzrə təlimlərdə iştirak etmiş, təlimləri birinciliklə bitirmiş, sertifikatlarla təltif olunmuşdur. N.Mustafayev dörd xarici dil bilirdi.
27.09.2020-ci il tarixində II Vətən müharibəsi başlanan gündən Vətən torpaqlarının azad olunması uğrunda döyüşlərə qatılmışdır. Müxtəlif rayonların va strateji obyektlerin azad olunmasında xüsusi şücaət göstərmiş və 12 oktyabr 2020-ci il tarixində Hadrut uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olmuşdur. II Fəxri Xiyabanda dəfn olunub. Ailəli idi. Bir oğul övladı yadigar qalıb.
Qeyd edək ki, şəhid N.Mustafayevə məxsus materiallar ailəsi tərəfindən muzeyin Vətən müharibəsi fonduna təhvil verilmişdir.

Отметим, что личные вещи капитана спецназа Азербайджанской армии, шехида Нурлана Мустафаева хранятся в Фонде Отечественной войны Национального Музея Истории Азербайджана НАНА. Нурлан Мустафаев родился 22 июля 1990 года в городе Сумгайыт. В 1997-2005 годах учился в средней школе № 159 имени П. Салеха Насиминского района, в 2005-2008 годах - в Военном лицее имени Джамшида Нахчыванского.
В 2008-2012 годах учился в Азербайджанском высшем военном училище имени Гейдара Алиева, а в 2010-2013 годах - в Высшем военном училище Германии по специальности «Мотострелок». Он владел четырьмя иностранными языками. В 2018 году он участвовал в учениях «EFES-2018» в Измире, Турция, в которых участвовали спецподразделения 23 стран. На этом учебном соревновании военнослужащие азербайджанского спецназа заняли первое место. За активное участие в учениях Нурлан получил сертификат, а также отдельный подарок от министра обороны Азербайджанской Республики генерал-полковника Закира Гасанова. В январе-феврале 2019 года Н.Мустафаев принимал участие в «Горнолыжных» учениях-соревнованиях, которые проходили в Румынии, в феврале 2020 года в Грузии –в катании на лыжах и пересечении заснеженной местности, организации поисково-спасательных и эвакуационных мероприятий, строительстве убежищ для ночлега и всегда был в числе лидеров, а также ему были вручены сертификаты. В первый же день войны, 27 сентября 2020 года, он уже принял участие в боях за освобождение Родины.
Особое мужество он проявил при освобождении различных регионов и стратегических объектов и героически погиб 12 октября 2020 года в боях за Гадрут. Н.Мустафаев похоронен на 2-й Почётной Аллее. Был женат. У него остался сын.
Отметим, что материалы, принадлежащие шехиду Н. Мустафаеву, в Фонд Отечественной войны передала его семья.