Bu gün pedaqoq, professor, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının vitse-prezidenti (1997). SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki (1975), Sosialist Əməyi Qəhrəmanı (1989), SSRİ xalq rəssamı (1973), Azərbaycan SSR xalq rəssamı (1963), Rusiya Federasiyasının xalq rəssamı (1996) fəxri adlarına layiq görülmüş, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatları (1965, 1970), SSRİ Dövlət mükafatı (1980), Rusiya Federasiyasının Dövlət mükafatı (2012) laureatı olmuş Tahir Salahovun doğumundan 93 il ötür.
Tahir Salahov 1928–ci il noyabrın 29–da Bakı şəhərində anadan olub. O, 1945-ci ildə orta məktəbi, 1950-ci ildə isə Əzim Əzimzadə adına Bakı Rəssamlıq Məktəbini, 1957-ci ildə V.İ.Surikov adına Moskva Dövlət Akademik Rəssamlıq İnstitutunu bitirmişdir.
Sovet İttifaqının ən yüksək orden və medalları ilə təltif olunub, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adını alıb. Rusiyanın "Vətən qarşısında xidmətlərinə görə" ikinci və üçüncü dərəcəli ordenlərinə, Azərbaycanın ali mükafatı olan "İstiqlal" ordeninə, Bolqarıstan, Polşa, Monqolustan və başqa ölkələrin ordenlərinə, müxtəlif medallara və mükafatlara layiq görülüb. Rusiyanın və bir çox MDB ölkələrinin rəssamlıq akademiyaları ilə yanaşı, Madriddəki San–Fernando Kral İncəsənət Akademiyasının və Fransa Zərif Sənətlər Akademiyasının müxbir üzvü, Amerika Birləşmiş Ştatlarının bir neçə şəhərinin və Montana ştatının fəxri vətəndaşı, 2011-ci ildən Avropa Elm və İncəsənət Akademiyasının incəsənət bölməsinin həqiqi üzvü olub.
Tahir Salahovun "Səhər eşalonu" və "Rezervuar parkı" adlı sənaye peyzajları, "Abşeron qadınları" və "Aydan", "Köhnə Bakı", "Sənə, bəşəriyyət!" ,""Səhər ovu", "Nardaran qarpızları" tabloları, bəstəkar Dmitri Şostakoviçin, şair Rəsul Rzanın, bəstəkar Fikrət Əmirov və Qara Qarayevin portretləri, eləcə də Odlar Yurdu triptixi – "Atəşgah", "Xəzər bu gün" və "Qız qalası" əsərləri hər zaman sənətsevərlər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Tahir Salahov bu il mayın 21-də vəfat edib.
Tahir Salahova məxsus təqdim olunmuş materiallar muzeyin Təsviri materiallar, Fotoneqativ və Sənədli mənbələr fondlarında qorunur.

Таир Теймурович Салахов – советский, азербайджанский и российский художник – живописец, театральный художник, педагог, народный художник Азербайджанской ССР (1963), профессор, вице-президент Российской Академии Художеств (1997), академик Академии Художеств СССР (1975), Герой Социалистического Труда (1989), народный художник СССР (1973), народный художник Российской Федерации (1996), лауреат государственных премий Азербайджанской ССР (1965, 1970), СССР (1980) и Российской Федерации (2012) родился 29 ноября 1928 года в городе Баку.
Завершив в 1945 году учёбу в средней школе, он поступил в Бакинскую Художественную школу имени А.Азимзаде, которую окончил в 1950 году. А уже в 1957 году он окончил Московский Государственный Академический Художественный Институт имени В.И.Сурикова по специальности художник-живописец.
Награжден высшими орденами Советского Союза, орденом России «За заслуги перед Отечеством» второй и третьей степеней, Азербайджана – орденом «Истиглал», различными орденами и медалями Болгарии, Польши, Монголии, удостоен звания Героя Социалистического Труда. Наряду с художественными академиями России и многих стран СНГ, Т. Салахов являлся почётным членом Союза художников ГДР, Общества деятелей изобразительного искусства Австрии, Федерации культуры и образования штата Монтана (США), действительным членом Европейской Академии Наук и Искусств, членом Французской Академии Искусств, член-корреспондентом Королевской Академии изящных искусств Сан-Фернандо в Мадриде, действительным членом Академии изящных искусств Азербайджана, действительным членом Академии Художеств Кыргызской республики.
Промышленные пейзажи Таира Салахова «Утренний эшелон» и «Резервуарный парк», картины «Женщины Апшерона», «Айдан», «Старый Баку», «Утренняя охота», «Нардаранские арбузы», портреты поэта Расула Рзы, композиторов Дмитрия Шостаковича, Фикрета Амирова, Кара Караева, а также триптихи «Атешгях», «Каспий сегодня» и «Девичья башня» всегда вызывали большой интерес у ценителей искусства.
Таир Салахов скончался 21 мая 2021 года.
Материалы, отражающие жизнь и творчество великого художника Таира Салахова хранятся в фонде изобразительных искусств, фонде документальных источников и фонде фото-негативных материалов Национального Музея истории Азербайджана.