2007-ci il 8 dekabr "Dünya Xalqları Sənəti" Beynəlxalq Assosiasiyasının tərəfindən təsis edilən Beynəlxalq Rəssamlar Günü kimi qeyd edilir.
Qeyd edək ki, AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Fotoneqativ fondunda Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbinə aid fotoneqativ qorunur.
1920-ci ildə Xalq Komissarları Sovetinin sədri Nəriman Nərimanov və Xalq Maarifi Komissarlığının sədri Dadaş Bünyadzadənin təşəbbüsü ilə Bakıda Azad Rəssamlıq Emalatxanalarının əsasında Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Studiyası yaradıldı və tezliklə ali rəssamlıq məktəbinə çevrildi. 1924-cü ildə bu məktəbin tələbələrinin ilk buraxılışı oldu. 1920-ci illərin əvvəllərində rəssamlıq məktəbində yerli kadrlar az olduğu üçün rus realist rəssam və müəllimləri bu məktəbdə dərs demişlər. S.Samorodov, A.Koşeçkin, S.A.Qorçakov və başqaları belə sənətkardan olmuşlar. 1923-cü ildə məktəbdə təsviri sənət şöbəsi açılır. Bu şöbədə əsasən qızlar çoxluq təşkil edirdi. 1924-1936-cı illərdə Rəssamlıq məktəbinin tələbələri ilk yaradıcılıq sərgilərini təşkil edirlər. Yeni kadrlar yetişdikcə onların gələcək inkişafına düzgün istiqamət və qayğı daha da artır. Bu sahədə O. Xalıqov, S. Salamzadə və xüsusi ilə Əzim Əzimzadənin xidmətlərini qeyd etmək lazımdır. Əzim Əzimzadə Rəssamlıq məktəbində tələbələrin yaradıcılığına, yerli rəssam və kadrların inkişafına hərtərəfli yardım göstərirdi. Əzim Əzimzadə 1937 – 1943-cü illərdə Rəssamlıq məktəbinin direktoru olmuşdur. O çox istedadlı qrafik, rəssam – satirik, gözəl müəllim və “Molla Nəsrəddin” jurnalının tərtibatçılarından biri idi.
1938- ci ildə Rəssamlıq məktəbinin adı dəyişilərək “Azərbaycan Dövlər Rəssamlıq məktəbi” adlandı və həmin ildə burada heykəltəraşlıq şöbəsi də açıldı. 1940 -cı ildə rəssamlıq məktəbinin 20 illik yubileyi keçirilir və burada B.Maratlı, K.Xanlarov, Q.Səlimxanov, H.Məmmədov, Q.Seyfullayev kimi gənc rəsamlar iştirak edirdilər. 1930 – 1940 – cı illərdə rəssamlıq məktəbi istedadlı rəssam və heykəltəraşlar yetişdirmişdir. Həmçinin M.Abdullayev, T.Tağıyev, L.Feyzullayev, B.Mirzəzadə, F.Əbdürəhmanov, Ö.Eldarov, C.Qaryağdı, Ş.Quliyev, V.Səmədova kimi korifey rəssam müəllimləri xüsusi ilə qeyd etmək lazımdır.
Böyük Vətən Müharibəsi illərində rəssamlardan bir qrupu cəbhəyə getmiş və çoxusu geri qayıtmamışdır. Onların içərisində Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Mehdi Hüseynzadənin də adını şərəflə çekə bilərik. Müharibədən sonrakı illərdə rəssamlıq məktəbi inkişaf etdikcə onun yeni şöbələri açılır. Burada artıq Bədii tərtibat, Qrafika, Teart rəssamlığı, Bədii parça, Nəqqaşlıq, Xalça şöbələri fəaliyyət göstərməyə başlayır. 1970 – 1980 – cı illərin ali təhsilli rəssamları həmin şöbələrdə yeni kadrlar hazırlamaq üçün pedaqoji fəaliyyətə başlayırlar. T.Salahov, M.Nurhüseyn, K.Ramazanov, M.Xəlilov, Ş.Əliverdova, R.Əsədullayev, A.Əsgərov, Ə.Tağıyev N.Əhmədova belə sənətkarlardandır.
13 iyun 2000-ci ildə dahi ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası yaradılan zaman məktəb İncəsənət Kolleci adı ilə həmin Akademiyanın tabeliyinə verilmişdir. Bu Kollec öz fəaliyyətində keçmiş ənənələrə əsaslanaraq geniş dünya görüşünə malik, bilikli, savadlı gənc rəssam kadrları yetişdirməkdə öz qarşısına məqsəd qoymuşdur. Burada ixtisas fənnləri ilə yanaşı tələbələrə tarix, ədəbiyyat, rəsmxətt, kimya, fizika, xarici dillər, hərbi vətənpərvərlik və idman dərsi də tədris olunur.

8 декабря 2007 годa эту датy учредили члены Международной ассоциации «Искусство народов мира».
В Фонде негативных материалов Национального Музея Истории Азербайджана НАНА хранится фотонегатив художественной школы имени Азима Азимзаде
В 1920 году по инициативе председателя Совнаркома Наримана Нариманова и председателя Народного Комиссариата Просвещения Дадаша Буниятзаде на базе Свободных художественных мастерских в Баку была создана Азербайджанская Государственная Художественная Студия, которая в скором времени переросла в высшую художественную школу. В 1924 году состоялся первый выпуск учеников этого училища. В начале 1920-х годов в художественной школе из-за нехватки местного персонала здесь преподавали русские художники-реалисты и педагоги. Это – художники С. Самородов, А. Кошечкин, С.А.Горчаков и другие. В 1923 году в училище было открыто отделение изобразительного искусства. В этом отделении, в основном, девушки составляли большинство. В 1924-1936 годах учениками Художественного училища были организованы первые творческие выставки. По мере роста новых кадров возрастала и забота об будущем развитии и правильном направлении. В этой сфере следует отметить заслуги О. Халикова, С. Саламзаде и особенно Азима Азимзаде. Азим Азимзаде оказывал всестороннюю поддержку творчеству студентов и развитию местных художников и сотрудников художественной школы. В 1937-1943 годах Азим Азимзаде был директором Художественного училища. Он был очень талантливым художником-графиком, художником-сатириком, прекрасным педагогом и одним из составителей журнала «Молла Насреддин».
В 1938 году Художественное училище было переименовано в «Азербайджанскую Государственную Художественную Школу», и в том же году здесь открылось отделение скульптуры. В 1940 году отмечалось 20-летие художественного училища, в котором приняли участие такие молодые художники, как Б. Маратлы, К. Ханларов, Г.Салимханов, Х.Мамедов, Г. Сейфуллаев. С 1930 по 1940 год в художественной школе учились будущие талантливые художники и скульпторы. Особенно следует отметить таких ведущих художников, как М.Абдуллаев, Т.Тагиев, Л.Фейзуллаев, Б.Мирзазаде, Ф.Абдурахманов, О.Эльдаров, Ч.Гарягды, Ш.Гулиев, В.Самедова.
13 июля 2000 года, когда по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева была создана Азербайджанская Государственная Академия Художеств, художественная школа была переименована в Колледж искусств, который был передан в подчинение Академии.
Основываясь на традициях своей прошлой деятельности, этот колледж поставил перед собой цель выпускать молодые кадры с широким мировоззрением, знаниями и образованием. Помимо профильных предметов, студентам преподают историю, литературу, черчение, химию, физику, иностранные языки, военную подготовку и спорт.