Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr və Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondlarında Azərbaycan aktyoru Lütfəli Abdullayevə məxsus materiallar qorunur.
Azərbaycan SSR xalq artisti (1960), Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrının yaradıcılarından biri, milli xalq oyun-tamaşalarının gülüş estetikasını bacarıq və həssaslıqla mənimsəmiş Lütfəli Abdullayevin ölümündən 48 il ötür.
Lütfəli Abdullayev 1914-cü il 22 martda Nuxa şəhərində (indiki Şəki) doğulub. Şəkidə yeddillik məktəbi bitirib. Bir neçə ay Şəki fəhlə gənclər klubunun dram dərnəyində çalışıb. Burada kiçik məsxərələrdə və vodevillərdə oynayıb.
1928-ci ilin sentyabrında Bakıya gələn Lütfəli Abdullayev Dövlət konservatoriyasının valtorna sinfinin məşğələlərində iştirak etməyə başlamışdır. Vokal sənətinə marağı olduğuna görə paralel olaraq Berolskinin kursunda ifaçılıqla məşğul olmuş, səsinin oxu ölçü-quruluşunu cilalayıb müəyyən qəlibə salmışdır. Dərslərinin gedişatını müəyyən yönə salıb sistemləşdirdikdən sonra yaşının azlığına baxmayaraq, müsabiqə ilə opera teatrının xor heyətinə qəbul olunub. Tezliklə o, yardımçı aktyor kimi sözsüz və epizodik rollarda, qısa vaxtdan sonra "Arşın mal alan" operettasında Vəli rolunda oynayıb.
Qeyd edək ki, Lütfəli Abdullayevin Vəli rolunda oynadığı "Arşın mal alan" filmində (1945) istifadə etdiyi papaq hal-hazırda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondunda qorunur.
1938-ci ildə Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrı yarananda Lütfəli Abdullayev truppaya qəbul edilib. Teatr 1949-cu ilin yazında maliyyə çətinliyi ilə bağlı fəaliyyətini dayandırmalı olanda Lütfəli Abdullayev Milli Dram Teatrına keçib. Burada Tulio ("Rəqs müəllimi", Lope de Veqa), Rəşid ("Kimdir müqəssir?", Georgi Mdivani), Tağı ("Köhnə dudman", Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev), Oddamdı ("Od gəlini", Cəfər Cabbarlı), Nadir ("Çiçəklənən arzular", Məmmədhüseyin Təhmasib) rollarında çıxış edib. İki ildən sonra o, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının nəzdində estrada ansamblı kimi çıxış edən muzkomediya truppasında işləməyə başlayıb. 1956-cı ildə Şəmsi Bədəlbəylinin bədii rəhbərliyi ilə Azərbaycan Musiqili Komediya Teatrı fəaliyyətini bərpa etdi. Lütfəli Abdullayev ən populyar tamaşalarda rollar oynayaraq teatrın aparıcı aktyoru oldu.
Lütfəli Abdullayevin yaradıcılıq uğurlarına və Musiqili Komediya Teatrının inkişafındakı xidmətlərinə görə ona 17 iyun 1943-cü ildə Azərbaycan SSR əməkdar artisti və 24 may 1960-cı ildə xalq artisti fəxri adı verilib.
Xalqın sevimli aktyorlarından olan Lütfəli Abdullayev 9 dekabr 1973-cü ildə Bakıda vəfat edib. Məzarı ikinci Fəxri xiyabandadır.
Muzeyin Sənədli mənbələr fondunda Lütfəli Abdullayevin tamaşaların səhnə parçalarının məzmununu ərəb əlifbası ilə köçürdüyü dəftəri və bir çox təltifləri, fotoşəkilləri qorunur.

В фонде Документальных источников и фонде Памятных вещей и подарков Национального музея истории Азербайджана хранятся личные вещи азербайджанского актёра Лютфали Абдуллаева.
Со дня смерти народного артиста Азербайджанской ССР (1960), одного из основателей Азербайджанского Государственного Театра Музыкальной Комедии Лютфали Абдуллаева прошло 48 лет.
Лютфали Абдуллаев родился 22 марта 1914 года в городе Нуха (ныне Шеки). Окончил семилетнюю школу в Шеки. Несколько месяцев работал в драмкружке Шекинского клуба рабочей молодёжи, где играл в фарсах и переводных водевилях.
Приехав в Баку в сентябре 1928 года, Лютфали Абдуллаев начал заниматься в Государственной консерватории по классу валторны. Имея интерес к вокальному искусству, параллельно стал посещать курсы вокала Берольского, где сумел поставить голос, после чего был принят в хор Театра оперы. Вскоре, он стал играть эпизодические роли, сыграл роль Вели в оперетте «Аршин мал алан». Отметим, что в настоящее время в Фонде Подарков и памятных вещей Национального Музея истории Азербайджана хранится шапка, которую Лютфали Абдуллаев использовал на съёмках фильма «Аршин мал алан», снятого в 1945 году.
В 1938 году была создана труппа Азербайджанского государственного театра музыкальной комедии, в которую был принят Лютфали Абдуллаев. Весной 1949 года, когда театр был закрыт из-за финансовых затруднений, Лютфали Абдуллаев перешел в Национальный драматический театр. Здесь он сыграл роли Тулио («Учитель танцев», Лопе де Вега), Рашида («Кто виноват?», Георгий Мдивани), Таги («Старое поколение», А.Агвердиев), Оддамди («Невеста огня», Джафар Джаббарлы), Надира («Цветущие мечты», Мамедгусейн Тахмасиб). Спустя два года он начал работать в ансамбле эстрады при Азербайджанской государственной филармонии.
В 1956 году возобновил свою работу Азербайджанский театр музыкальной комедии под художественным руководством Шамси Бадалбейли. Лютфали Абдуллаев стал ведущим актёром театра, сыграв роли в самых популярных спектаклях.
За творческие достижения и заслуги в развитии Театра музыкальной комедии Лютфали Абдуллаев 17 июня 1943 года был удостоен звания заслуженного артиста, а 24 мая 1960 года – народного артиста Азербайджанской ССР.
Один из любимых артистов азербайджанского народа Лютфали Абдуллаев скончался 9 декабря 1973 года в Баку. Он был похоронен на Второй Аллее Почётного захоронения.
В Фонде документальных источников музея хранятся множество наград и фотографий, а также записная книжка, в которую Лютфали Абдуллаев собственноручно арабским алфавитом переписывал отрывки из сценических выступлений.