Azərbaycanın ilk qadın bəstəkarı olan Аğаbаcı Rzаyеvаnın doğum günündən 109 il ötür
Rzаyеvа Аğаbаcıya məxsus təqdim olunan fotoşəkillər Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələr fondunda qorunur. Həmin fotolarda Ağabacı Rzayeva ilə bərabər bəstəkar Elmira Nəzirova və Adilə Hüseynzadəni də görürük.
Ağabacı İsmayıl qızı Rzayeva 1912-ci il dekabr ayının 15-də Bakı şəhərində, ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra 1927-ci ildə Pedaqoji Texnikuma daxil olmuş, eyni zamanda Əbilov adına kluba yazılaraq tarda ifa etməyi öyrənmişdir. Texnikumu bitirdikdən sonra Bakının Saray kəndində müəllim işləmiş, bir müddətdən sonra Musiqi Texnikumuna daxil olmuşdur. Musiqi Texnikumunda Üzeyir Hacıbəylidən dərs almış, 1935-ci ildə dahi bəstəkarın təşkil etdiyi Azərbaycanda ilk dəfə notla çalan Xalq Çalğı Alətləri Orkestrinə qəbul edilmişdir.
1941-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının bəstəkarlıq şöbəsinə daxil olmuş, Azərbaycanın ilk musiqişünaslarından olan Xurşud Ağayevadan, Qara Qarayevdən, Cövdət Hacıyevdən, Əfrasiyab Bədəlbəylidən dərs almışdır. 1942-ci ildə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqına üzv seçilmişdir.
Ağabacı Rzayeva bir sıra instrumental əsərlər- xalq çalğı alətləri üçün “Şənlik suitası”, “Rəqs”, “Yallı”, “Cəngi”, simli kvartet üçün variasiyalar, tar, kamança və qaboy üçün pyeslər yazmışdır.
1965-ci ildə Azərbaycanın ilk qadın bəstəkarı olan A.Rzayevanın bəstəkar İsmayıl Quliyevlə birlikdə, Həzi Məmmədovun librettosu əsasında bəstələdiyi “Höcət eləmə” musiqili komediyası Ş.Qurbanov adına Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrında müvəffəqiyyətlə tamaşaya qoyulmuşdur. Uşaqlar üçün yazdığı “Kukla”, “Qaranquş”, “Pioner qalstuku”, “Vətənimiz”, “Ağ göyərçinim” əsərləri bu günə qədər öz əhəmiyyətini itirməmişdir.
Ağabacı Rzayeva yaradıcılıqla yanaşı, ictimai işlərlə də məşğul olmuş, üç dəfə - 1950, 1953, 1955-ci illərdə Bakı Sovetinə, 1963-cü ildə Azərbaycanın Ali Sovetinə deputat seçilmişdir.
A.Rzayeva “Azərbaycanda musiqi sənətinin inkişafında xidmətlərinə görə”, “Əməkdə fərqlənməyə görə”, “Qafqazın müdafiəsinə görə” medalları, 1959-cu ildə “Qırmızı əmək Bayrağı” ordeni, Azərbaycan Ali Sovetinin Fəxri Fərmanları ilə təltif edilmiş,1960-cı ildə “Əməkdar İncəsənət xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür. 1972-ci ildə “Şərəf nişanı” ordeni ilə təltif olunmuşdur.

Сегодня день рождения заслуженного деятеля искусств, композитора Агабаджи Рзаевой. В Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана хранятся фотографии Агабаджи Рзаевой. На этих фотографиях рядом с ней изображены также композиторы Эльмира Назирова и Адиля Гусейн-заде.
Агабаджи Исмаил кызы Рзаева родилась 15 декабря 1912 года в Баку в семье интеллигентов. После окончания школы в 1927 году поступила в Педагогический техникум и одновременно записалась в клуб Абилова, где обучалась игре на таре. После окончания техникума работала учителем в селе Сарай близ Баку, а через некоторое время поступила в музыкальный техникум. В музыкальном училище брала уроки у Узеира Гаджибейли и в 1935 году она была принята в оркестр народных инструментов, основанный великим композитором и впервые в Азербайджане игравший по нотам.
В 1941 году она поступила на композиторский факультет Азербайджанской Государственной Консерватории, занималась у одной из первых музыковедов Азербайджана Хуршуд ханум Агаевой, у Кара Караева, Джовдада Гаджиева и Афрасияба Бадалбейли.
В 1942 году была избрана членом Союза Композиторов Азербайджана.
Агабаджи Рзаева является автором ряда инструментальных произведений – «Праздничная сюита», «Танец», «Яллы», «Джанги», вариации для струнного квартета, пьес для тара, кяманчи и гобоя.
Первая женщина-композитор Азербайджана А.Рзаева вместе с композитором Исмаилом Гулиевым в 1965 году успешно поставили музыкальную комедию «Не спорь» по либретто Ази Мамедова в Азербайджанском Государственном Театре Музыкальной Комедии им. Ш. Гурбанова. Её произведения «Кукла», «Ласточка», «Пионерский галстук», «Наша Родина», «Мой белый голубь», написанные для детей, не утратили своей значимости и по сей день.
Агабаджи Рзаева занималась не только творческой деятельностью. Она активно проявила себя и в общественной жизни – 1950, 1953 и 1955 годах её избирали депутатом Бакинского Совета, а в 1963 году она стала депутатом Верховного Совета Азербайджанской ССР.
Официальное признание также не обошло стороной Агабаджи Рзаеву. Композитору было присвоено звание заслуженного деятеля искусств Азербайджана (1960), она была награждена орденами Трудового Красного Знамени (1959), «Знак Почёта» (1972) и многими другими государственными наградами.