Bu gün Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri, Azərbaycan SSR əməkdar incəsənət xadimi (1960), Azərbaycan SSR xalq rəssamı (1963), Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı (1972) Səttar Bəhlul oğlu Bəhlulzadənin doğum günündən 112 il ötür.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda və Təsviri materiallar fondunda Səttar Bəhlulzadəyə aid materiallar qorunur. Təsviri materiallar fondunda qorunan təqdim olunmuş rəsm əsəri vaxtilə Bakı şəhəri, Bülbülə qəsəbəsi 140 N-li məktəbə dəvət olunmuş Səttdar Bəhlulzadəyə hədiyyə edilmişdir. Həmçinin muzeyin Fotoneqativ fondunda S.Bəhlulzadəyə aid fotoneqativlər və Köməkçi tarixi fənn materialları fondunda rəssamın rəsm əsərləri əks olunmuş poçt markaları qorunur.
Səttar Bəhlulzadə 15 dekabr 1909-cu ildə Bakının Əmircan kəndində anadan olub. 1927-ci ildə rəssamlıq məktəbinə, 1931-ci ildə Azərbaycan Rəssamlıq Məktəbinə, 1933-cü ildə isə V.İ.Surikov adına Moskva Dövlət Rəssamlıq İnstitutuna daxil olub, 1941-ci ildə həmin institutu bitirib. Məşhur rəssamlar- V.A.Favorskinin və M.Şaqalın tələbəsi olub. Yaradıcılığa "Kommunist" qəzetində Əzim Əzimzadənin rəhbərliyi ilə başlayıb. 1931–1933-cü illərdə o dövrə uyğun məzmunlu ilk karikaturaları çap edilib. Səttar Bəhlulzadə iki "Qırmızı Əmək Bayrağı" ordeni və müxtəlif medallarla təltif olunmuşdur. Əsərləri Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində, Müasir İncəsənət Muzeyində və Azərbaycan Dövlət Şəkil Qalereyasında, eləcə də Moskva və s. şəhərlərin muzeylərində saxlanılır. Bəhlulzadə 14 oktyabr 1974-cü ildə Moskvada vəfat etmişdir. Əmircan kəndində dəfn olunmuş, qəbri üstündə ona abidə ucaldılmışdır.
Səttar Bəhlulzadə bütün ömrünü sənətə həsr etmiş nadir sənətkarlardandır. Yaradıcılığı boyu Azərbaycan təbiətini, doğma Vətənin gözəlliklərini əsərlərində tərənnüm edən rəssam dünya incəsənət xəzinəsini biri birindən gözəl rəsmlərlə zənginləşdirmişdir.
S.Bəhlulzadənin yaradıcılığında tarixi mövzular və tarixi şəxsiyyətlərin təsviri ("Babək üsyanı", "Fətəli xan", "Xəttat Mir Əli" və s.) əsas yer tutmuşdu. Müharibədən sonrakı illərdə Bəhlulzadə Abşeronun neft mədənlərini, bağ və kəndlərini təsvir edən rəsmlər yaratmışdır. Bəhlulzadənin yaradıcılığında təbiət təsvirlərinə meyl getdikcə güclənmiş, o, mənzərə janrında daha bitkin əsərlər yaratmağa başlamışdır.
"Mən ilham və natura ardınca Qogen kimi baş götürüb Taiti adasına getmirəm və bunu başqalarına da məsləhət görməzdim. Çünki doğma xalqın həyatı, Vətən torpağı əsl ilham mənbəyidir". Bu Səttar Bəhlulzadənin yaradıcılığını səciyyələndirən və doğma Azərbaycan torpağına sevgisini əks etdirən öz sözləridir. Bəhlulzadənin gərgin yaradıcılıq axtarışlarının məhsulu olan "Xəzər üzərində axşam", "Xəzər gözəli", "Əbədi məşəllər", "Kəpəzin göz yaşları", "Vətənimin baharı", "Azərbaycan nağılı", "Suraxanı atəşgahı" , "Əfsanəvi torpaq", "Şahnabat", "Naxçıvan", "Axşamçağı Ordubad bağlarında", "Vətənimin baharı", "Bakıda atəşfəşanlıq", "Qudyalçay vadisi", "Qızbənəfşəyə gedən yol", "Suraxanı atəşgahı","Əmircan", "Neft daşları", "Şamaxı üzümlükləri" və s. əsərləri əsas yer tutur.
1946–1947-ci illərdə Respublika bədii sərgilərində S.Bəhlulzadənin Abşeron etüdləri ("Buzovna neft mədənləri", "Əmircan" və s.) nümayiş etdirilmişdir.
Tanınmış rəssamın fərdi sərgiləri Əlcəzair, Misir, Livan, Suriya, Tunis, Norveç, Çexoslovakiya, Bolqarıstan, İraq, Kuba, Kanada, Belçika, Fransa, Yaponiya və.s. ölkələrdə nümayiş etdirilmişdir. Dünyanın onlarla muzeylərində Səttar Bəhlulzadənin əsərləri daimi eksponatlar sırasındadır.

Сегодня исполнилось бы 112 лет со дня рождения одного из самых ярких представителей Азербайджанской художественной школы, заслуженного деятеля искусств Азербайджанской ССР (1960), народного артиста Азербайджанской ССР (1963), лауреата премии Государственной премии Азербайджанской ССР (1972) Саттара Бахлул оглы Бахлулзаде.
В Фонде изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана хранится картина, подаренная Саттару Бахлулзаде, на обратной стороне которой написано – «На память от школы посёлка Бюльбюля», а также четверостишие с добрыми пожеланиями художнику.
В Фонде вспомогательных материалов и исторических дисциплин хранятся почтовые марки с изображением картин Саттара Бахлулзаде. И в Фонде документальных источников хранятся различные материалы – пригласительный билет на выставку Саттара Бахлулзаде в Музее Искусств в Баку и каталог выставки «Изобразительное искусство Советского Азербайджана», организованной в рамках Декады азербайджанской культуры в Чехословакии. Каталог издан на русском языке в Баку. Также в фонде фото-негативных материалов хранятся фотонегативы, относящиеся к художнику.
Саттар Бахлулзаде родился 15 декабря 1909 года в селе Амираджаны, близ города Баку. В 1927 году поступил в Художественную школу, в 1931 году – в Азербайджанское художественное училище, в 1933 году – в Московский государственный художественный институт. В 1941 году он окончил Московский художественный институт имени В.И.Сурикова. Учился у известных художников В.А.Фаворского и М.Шагала.
Первые шаги в творчестве он сделал в газете «Коммунист» под руководством Азима Азимзаде. В 1931–1933 годах были напечатаны первые карикатуры, соответствующие тому периоду. Саттар Бахлулзаде был награжден двумя орденами Трудового Красного Знамени и различными медалями. Его работы выставлены в Азербайджанском Национальном Музее Искусств, Азербайджанской Государственной Картинной Галерее, в Музее Современного Искусства, а также в музеях Москвы и других стран. Бахлулзаде скончался 14 октября 1974 года в Москве. Похоронен в селе Амирджан, над его могилой установлен памятник.
Основное место в творчестве С. Бахлулзаде занимали исторические темы и описания исторических личностей («Восстание Бабека», «Портрет Фатали-хана Кубинского», «Портрет каллиграфа Мир Али» и др.). В послевоенные годы Бахлулзаде создал картины с изображением нефтяных полей, садов и деревень Апшерона. В творчестве художника усилилась тенденция к изображению природы, и он стал создавать более исчерпанные работы в жанре пейзажа.
«Я не езжу на Таити, как Гоген, за вдохновением и природой, и никому не советую. Ведь жизнь своего народа, родная земля – настоящий источник вдохновения». Это слова Саттара Бахлулзаде, которые характеризуют его творчество и отражают любовь к родному Азербайджану. В творчестве С. Бахлулзаде особо выделяются такие работы, как «Вечер над Каспийским морем», «Каспийская красавица», «Вечные факелы», «Слезы Кяпяза», «Весна моей родины», «Азербайджанская сказка», «Сураханский атешгах», «Легендарная земля», «Шахнабад», «Нахчыван», «Вечер в садах Ордубада», «Весна моей родины», «Салют в Баку», «Долина Гудиал-чай», «Дорога на Гыз Бенефша», «Амираджаны», «Нефтяные камни», «Шемахинские виноградники» и др.
В 1946–1947 годах на республиканских художественных выставках были выставлены картины С. Бахлулзаде из серии «Апшеронские этюды» («Бузовнынефть», «Амираджаны» и др.).
Персональные выставки известного художника проводились в Алжире, Египте, Ливане, Сирии, Тунисе, Норвегии, Чехословакии, Болгарии, Ираке, Канаде, Бельгии, Франции, Японии, на Кубе и других странах. Работы Саттара Бахлулзаде и сегодня демонстрируются в экспозициях многих музеев мира.