Azərbaycan ərazisində 9 ballıq seysmik zonaya daxil olan Şamaxıda tarix boyu dəfələrlə güclü zəlzələlər baş vermişdir. Lakin 1902-ci il Şamaxı zəlzələsi - Azərbaycan tarixinin ən güclü, ən dəhşətli zəlzələsi hesab olunur.
1902-ci il yanvar ayının 31-də baş vermis zəlzələ nəticəsində şəhər tamamilə dağılmışdır. Təsadüfi deyil ki, o zamanın bir sıra mətbuat nümayəndələri bu təbii fəlakəti “Qiyamət günü” ilə müqayisə edərək onun dəhşətləri barədə məlumatlar dərc ediblər.
Sonrakı günlərdə fəlakətin miqyası aydınlaşdı. Zəlzələ təkcə Şamaxını yox, ətraf 125 kəndi də əhatə edirdi. Məlumatlara görə, 1902-ci ildəki zəlzələ zamanı şəhərin 2 min nəfərdən artıq sakini həlak olmuş, minlərlə insan yaralanmış, 20 min nəfərədək əhali evsiz-eşiksiz qalmış, 4 min yaşayış evi, 8 qədim məscid, iki kilsə, 10-dan artıq mədrəsə, 40 qədim Şərq hamamı, onlarla ticarət obyekti, bazar-dükan dağılaraq yerlə yeksan olmuşdur. Şəhərdə zəlzələ sonrası böyük panika yaşanmış, əhali qorxu içərisində qaçmağa başlamışdır.
Şəhərdəki 5 min evdən 4 mini tamamilə dağılmış, Şamaxı qəzasında yerləşən 126 kənddə 3 mindən çox ev, 40 məscid və çoxlu təsərrüfat tikililəri uçmuşdur.
Daha əvvəl - 1806, 1859 və 1872-ci illərdə də şəhər zəlzələdən dağılmış, hər dəfə yenidən tikilmişdi. 1859-cu il zəlzələsindən sonra Şamaxı quberniya paytaxtı statusunu itirmiş, paytaxtı Bakı olmaqla Bakı quberniyası yaradılmışdır.
Zəlzələdən sonra hökumət rəsmiləri əhaliyə yardım etmək üçün əraziyə gəlmişdilər. Bütün bu faktlar ötən əsrin əvvəllərində Sankt-Peterburq şəhərində çap olunan “Niva” adlı dərginin 97-ci sayında rəsmən öz təsdiqini tapmışdır. Hazırda həmin dərginin zəlzələ ilə bağlı səhifələri Şamaxı Diyarşünaslıq Muzeyində saxlanmaqdadır.
Zəlzələdən 5 gün sonra - fevralın 5-də “Kaspi” qəzeti yazırdı: “Şəhərin aşağı və orta hissəsi, yəni, tatarlar yaşayan hissələr torpaqla bir olub. Bütün tikililər minlərlə adamı udmuş xarabalıqlara dönüb. Hər şey - məktəblər, məscidlər, o cümlədən əvvəlki zəlzələlərə tab gətirməyi bacarmış Cümə məscidi, hamamlar, birmərtəbəli və ikimərtəbəli evlər, varlıların və yoxsulların evləri - hamısı zəlzələyə qurban gedib. 12 hamamın xarabaları altında çoxlu qadın qalıb. Yanvarın 31-i cümə axşamı günüydü və həmin gün hamamlarda qadınların yuyunmaq növbəsi idi... Rus-tatar məktəbi uçub. Şamaxının yuxarı hissəsi - erməni məhəlləsi də dağılıb və cəmisi 30-40 ev salamat qalıb. Pravoslav kilsəsi, kazarmalar, xəzinədarlıq binası dağılıb, türmə və qəza idarəsinin binası zədələnib. Bu hissədə küçələr enli olduğundan ölənlər azdır. 30 erməninin və 200 müsəlmanın cəsədləri çıxarılıb. Hesablamalara görə, uçqunların altında hələ 2 min adam qalmaqdadır.”
Birinci hadisə yerinə Qafqaz dağlıq idarəsinin tapşırığı üzrə mədən mühəndisi Şahqulu Mirzə gəldi. Onun apardığı araşdırmaların nəticələrinə əsasən ilk yazılar 1902-ci ildə nəşr olundu, 1903-cü ildə zəlzələ haqqında yazılan kitab işıq üzü gördü.
Baş verən böyük dağıntıların və qurbanların iki səbəbi təyin edildi. Birinci səbəb Şamaxının çox hissəsinin zəif qruntlar üzərində, yəni yumşaq, su ilə təmin edilmiş torpaqlarda yerləşməsi, ikinci səbəb şəhərdəki tikinti işlərinin pis aparılması idi.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin zəngin bölmələrindən olan Foto-neqativ və Sənədli Mənbələr fondlarında Şamaxıda baş vermiş zəlzələyə aid fotoşəkillər mühafizə olunur.

В Шемахе, которая является частью 9-балльной сейсмической зоны в Азербайджане, на протяжении веков происходили сильные землетрясения. Однако землетрясение 1902 года в Шемахе считается самым сильным землетрясением в истории города.
В результате землятрясения, произошедшего 31 января 1902 года, город полностью был разрушен. Не удивительно, что ряд печатных органов в то время сравнивали это стихийное бедствие с «концом света» и публиковали информацию об ужасных последствиях. В последующие дни стали ясны масштабы бедствия. Землетрясение затронуло не только Шемаху, но и 125 окрестных сел.
По имеющимся данным, землетрясение 1902 года унесло жизни более 2000 жителей города, тысячи людей получили ранения, около 20 тысяч человек остались без крова, было разрушено 4 тысячи жилых домов, 8 старинных мечетей, две церкви, более 10 медресе, 40 древних восточных бань, десятки объектов торговли, рынков и магазинов. После землетрясения в городе была большая паника, и население начало в страхе убегать.
В городе из 5000 домов полностью были разрушены 4000, в 126 селах Шемахинского уезда – более 3000 домов, 40 мечетей и множество хозяйственных построек.
Ранее, в 1806, 1859 и 1872 годах тоже город был разрушен землетрясением и каждый раз отстраивался заново. После землетрясения 1859 года Шемаха утратила статус столицы губернии, и была образована Бакинская губерния с центром в Баку.
После землетрясения в район прибыли представители правительства, чтобы помочь населению. Все эти факты были официально подтверждены в 97-м номере журнала «Нива», издававшегося в Санкт-Петербурге в начале прошлого века. В настоящее время страницы журнала, связанные с землетрясением, хранятся в Шемахинском Историко-Краеведческом Музее.
Через пять дней после землетрясения, 5 февраля, газета «Каспий» писала: «Нижняя и средняя части города, то есть части, населенные татарами, сравнены с землёй. Все построения превратились в руины, которые поглотили тысячи людей. Всё – школы, мечети, в том числе Джума-мечеть, бани, одноэтажные и двухэтажные дома, дома богатых и бедных, – все, что выдержало предыдущие землетрясения, пало жертвой землетрясения. Под развалинами 12 бань, в основном остались женщины, так как 31 января был четверг, когда в банях был день купания женщин… Разрушена русско-татарская школа. Верхняя часть Шемахи, Армянский квартал, также была разрушена, и уцелело всего 30-40 домов. Были разрушены православная церковь, казармы, здание казначейства, повреждено здание тюрьмы и управления уезда. Из-за широких улиц в этом районе число погибших небольшое. Найдены тела 30 армян и 200 мусульман. По оценкам, 2000 человек все еще находятся под развалинами».
Первым на место происшествия прибыл от Кавказского горного управления горный инженер Шахгулу Мирза. По результатам его исследований в 1902 г. были опубликованы первые статьи, а в 1903 г. вышла книга о землетрясении.
Были выявлены две причины разрушений и жертв. Первая причина заключается в том, что большая часть Шемахи расположена на слабых грунтах, т.е. на мягких, заболоченных почвах, а второй причиной стал неудовлетворительный уровень строительства в городе.
Следует отметить, что в Фонде негативных материалов и в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана, хранятся фотографии, отражающие описанные события в Шемахе.