Muzeydə Tarix-Diyarşünaslıq muzeylərinin Vətən müharibəsi mövzusunda seminarı keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin “Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi” şöbəsinin təşkilatçılığı ilə ilboyu keçirilməsi nəzərdə tutulan  seminarlar silsiləsinin ilk onlayn seminarı baş tutdu. Seminar 5 yanvar 2022-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı” əsasında keçirildi.
Tədbir Respublika Tarix-Diyarşünaslıq muzeylərinin direktorlarının, Qarabağ məktəblərinin direktor və müəllim heyətinin iştirakı ilə Vətən Müharibəsi mövzusunda məktəblilərlə görülən fəaliyyətə həsr olunmuşdur. Şuşa şəhəri Qarabağın mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət paytaxtı olduğu üçün bu seminarda qonaq qismində 37 Tarix – Diyarşünaslıq muzeyinin direktorları içərisində Üzeyir Hacıbəyov adına Şuşa Ev-Muzeyinin direktoru Nəsibə Eyvazova da iştirak etmişdir. Seminarda həmçinin Hərb Tarixi Muzeyinin “Hərb tarixi” şöbəsinin rəisi, t.ü.f.d. Gülşən Hüseynova da iştirak edib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin müdiri, t.e.d. Nərgiz Əliyeva Seminar iştirakçılarını  muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının adından salamladı. O, yeni yaranmış bu şöbənin ilk uğurlarından qısa məlumat verərək, seminar iştirakçılarını qarşılıqlı əməkdaşlığa dəvət etdi və seminar iştirakçılarına uğurlar arzuladı.
Daha sonra şöbənin elmi işçisi Ləman Musayeva Vətən müharibəsinə şahid olan uşaqların xatirələrinin əhəmiyyətindən və muzeyin bu sahədə gördüyü işlər barədə çıxış etdi. Foto-slayd müşaiyəti ilə çıxış edən L.Musayeva muzeydə nümayiş olunan “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgisi, yeni yaradılmış Vətən Müharibəsi fondu, Qarabağla bağlı dərc olunmuş muzeyin nəşrləri haqqında ətraflı məlumat verdi. Həmçinin qeyd etdi ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi mütamadi olaraq Tarix-Diyarşünaslıq muzeyləri və həmin bölgələrin məktəbləri ilə birgə maarifləndirici istiqamətdə işlər görür. Çıxışının sonunda L.Musayeva Muzeydə keçirilməsi planlaşdırılan “Qarabağın tarixi – mədəni irsi” adlı Respublika elmi konfransı barədə də tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı.
Sonra Muzeyin Vətən Müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov fondun yaranma tarixindən, fəaliyyətindən bəhs etdi. Gənc tədqiqatçı Ş.Mövsümov qeyd edib ki, şəhidlərimizin hərbi formaları, fəxri fərmanları, təşəkkürnamələri, orden və medalları, eləcə də şəxsi əşyaları onların yaxınları tərəfindən muzeyə təhvil verilib. Materiallar arasında şəhidlərimizin döyüş yoluna aid fotoları da diqqəti cəlb edir. İndiyədək 250 şəhidə aid materialların fonda daxil edildiyini qeyd edən Fond müdiri ümumilikdə 2 mindən çox materialın inventarlaşdırıldığını vurğuladı. Həmçinin Ş.Mövsümlü bildirdi ki, fond materialları əsasında gələcəkdə sənədli filmlərin və televiziya verilişlərinin çəkilişi də mümkün olacaq. Ş.Mövsümov tədbir iştirakçılarına Tarix-Diyarşünaslıq muzeylərində Vətən müharibəsinə aid fondların, güşələrin yaradılması istiqamətində öz tövsiyyələrini verərərək, həmin muzeylərə bu istiqamətdə ehtiyac ola biləcək təmənnasız köməyini də təklif etdi.
Mövzu ətrafında yaranmış müzakirələrdə Mingəçevir Tarix Muzeyinin direktoru Nofəl Məmmədəliyev, Füzuli şəhər 1 saylı tam orta məktəbin direktoru Rafiq Səfərov və Beyləqan, Bərdə, Laçın, Kəlbəcər, Xocalı, Cəbrayıl, Xaçmaz, Daşkəsən, Quba Tarix-Diyarşünaslıq muzeylərinin direktorlarının Vətən müharibəsi mövzusunda muzey-məktəb əlaqələri haqqında məlumatları böyük maraqla qarşılandı. Quba Tarix-Diyarşünaslıq muzeyində yenicə işə götürülmüş elmi işçi Mehriban xanımın çıxışı seminar iştirakçılarını çox kövrəltməklə yanaşı, həm də qürurlandırdı. Belə ki, Vətən Müharibəsi şəhidi Əliyev Rəvan Yusif oğlunun anası Mehriban Yusifqızı çalışdığı muzeydə görülən işlərdən danışdı və Almaniyanın Nürinberq şəhərində Türk-İslam Muzeyində Qubadan olan şəhidlərin də təbliği işlərinin aparılması məqsədi ilə hazırlıq işlərinin yekunlaşdığını qeyd etdi.
Sonda seminar iştirakçıları tərəfindən qərara alındı ki, Tarix-Diyarşünaslıq muzeylərinin bu cür onlayn seminarları mütəmadi olaraq davam etsin, çünki muzey-məktəb əlaqələrinin intensivləşdirilməsi gənc nəslin milli ruhunun formalaşmasına yönəlmiş bir sərmayə və ən böyük kapitaldır!
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin təşkil etdiyi bu onlayn seminarda Respublika Tarix-Diyarşünaslıq muzeylərindən ilk dəfə Naxçıvan Tarix Muzeyinin və Ordubad Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin direktorları da iştirak etmişdir.

Отделом научного исследования и презентации истории Азербайджана Национального музея истории Азербайджана был организован первый онлайн-семинар из серии семинаров, проведение которых планируется в течение текущего года. Семинар был проведен на основании Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 5 января 2022 года об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша».
Мероприятие было посвящено мероприятиям, проделанным со школьниками по теме Отечественной войны с участием директоров Республиканских историко-краеведческих музеев, директоров и учителей карабахских школ. Так как Шуша признана центром Карабаха и культурной столицей Азербайджанской Республики, в числе директоров 37 краеведческих музеев, в качестве гостя была и директор Шушинского дома-музея имени Узеира Гаджибекова Насиба Эйвазова. На семинаре приняла участие также заведующая отделом «Военная история» Военно-исторического музея, д.ф.п.и. Гюльшан Гусейнова.
Заведующая Отделом научного исследования и презентации истории Азербайджана Национального музея истории Азербайджана, д.и.н. Наргиз Алиева поприветствовала участников семинара от имени Генерального директора музея, академика Наили Велиханлы. Она проинформировала участников о первых успехах недавно созданного отдела, пригласив их к сотрудничеству и пожелала всем успехов.
Затем научный сотрудник отдела Ляман Мусаева рассказала о важности воспоминаний детей, ставших свидетелями Отечественной войны, и работе, проводимой музеем в этой области. Пользуясь фотослайдами при выступлении, Л.Мусаева подробно рассказала о выставке «Карабах – вдохновение всех желаний», недавно созданном Фонде Отечественной войны, музейных публикациях о Карабахе. Она также отметила, что Национальный музей истории Азербайджана регулярно работает в просветительском направлении с краеведческими музеями и школами в этих районах. В завершение Л.Мусаева также проинформировала участников о запланированной в музее Республиканской научной конференции под названием «История Карабаха – культурное наследие».
Затем заведующий Фондом Отечественной войны музея Шафа Мовсумов рассказал о создании и деятельности фонда. Молодой исследователь Ш. Мовсумов отметил, что военная униформа, почетные грамоты, благодарственные письма, ордена и медали, а также личные вещи наших шехидов были переданы в музей их родственниками. Среди материалов также заслуживают внимания фотографии наших шехидов, отражающие их боевой путь. Отметив, что на сегодняшний день в фонд приняты материалы 250 шехидов, заведующий фондом отметил, что инвентаризацию прошли более 2000 предметов. Ш.Мовсумов также сообщил, что в будущем на основе материалов фонда можно будет снимать документальные фильмы и телепередачи. Давая свои рекомендации участникам мероприятия по созданию в историко-краеведческих музеях фондов и уголков, связанных с Отечественной войной, Ш. Мовсумов также предложил безвозмездную помощь тем музеям, которым могут понадобиться консультации и помощь в данном направлении.
В ходе обсуждении с большим интересом были встречены выступления директора Физулинской средней школы №1 Рафика Сафарова и директоров Мингячевирского исторического музея Нофала Мамедалиева, Бейлаганского, Бардинского, Лачинского, Кельбаджарского, Ходжалинского, Джебраильского, Хачмазского, Дашкесанского, Губинского историко-краеведческих музеев о взаимосвязи между музеями и школами по теме Отечественной войны.
Выступление недавно принятой на работу научной сотрудницы Губинского историко-краеведческого музея Мехрибан ханум вызвало у участников семинара не только грусть, но и чувство гордости. Так, Мехрибан Юсифгызы, мать шехида Отечественной войны Равана Юсиф оглы, рассказала о работе, проделанной в музее, где она работает и отметила, что в Турецко-Исламском музее в Нюрнберге (Германия) завершена работа по подготовке мероприятий по увековечиванию памяти о шехидах из Губы.
В итоге участники семинара приняли решение о постоянном продолжении подобных онлайн-семинаров историко-краеведческих музеев, так как активизация музейно-школьных взаимосвязей способствует формированию национального духа подрастающего поколения.
Следует отметить, что в этом онлайн-семинаре, организованном Национальным музеем истории Азербайджана, из числа историко-краеведческих музеев Республики впервые приняли участие директора Нахчыванского исторического музея и Ордубадского историко-краеведческого музея.