AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş hərbçilərin, Milli Qəhrəmanların xatirəsi həmişə əziz tutulub. Şəhidlərin muzeydə qorunan şəxsi əşyaları daima mühafizə olunur və ekspozisiyada, sərgilərdə nümayiş olunur. Belə Milli Qəhrəmanlardan biri də Mübariz İbrahimovdur. Muzeyin Sənədli Mənbələr fondunda və Hədiyyələr və Xatirə Əşyaları fondunda M.İbrahimova aid materiallar mühafizə olunur. Bu kolleksiyaya 2 ədəd fotoşəkil; 2 ədəd qeyd dəftərçəsi: Xüsusi təyinatlı dəstənin üzvü olaraq xüsusi taktiki hazırlıq qeyd dəftəri (əlyazma), “Əsgərlik həyatı” adlı qeyd dəftəri (yazdığı şeirlər və əl ilə çəkdiyi şəkillər); M.İbrahimova həsr olunmuş iki kitab (Azər Hacıbəyli. “Addım at!” (poema). Bakı, 2016, 156 səh.; Miraslan Bəkirli. “Mübariz” (roman). Bakı, 2015, 304 səh.) daxildir.
Bu gün Milli Qəhrəman Mübariz İbrahimovun doğum günündən 34 il ötür. O, 1988-ci il fevralın 7-də Biləsuvar rayonunun Əliabad kəndində anadan olub. 1994-2005-ci illərdə şəhid Malik Piriyev adına Əliabad kənd orta məktəbində təhsil almışdır. M.İbrahimov Boks idman növü ilə də məşğul olmağı sevirdi (istifadə etdiyi boks əlcəkləri və qum torbası muzeyin Hədiyyələr və Xatirə Əşyaları fondunda qorunur).
2005-ci ildə orta təhsilini başa vurduqdan sonra, M.İbrahimov hərbi xidmətə çağrılmışdır. Hərbi xidmətini Daxili Qoşunların "N" saylı hərbi hissəsinin Xüsusi Təyinatlı Bölüyündə keçirmişdir. Hərbi xidmətini 2007-ci ildə çavuş rütbəsində başa vurub. Ardınca mülki işlərdə çalışmış, 2009-cu ilin avqust ayında yenidən gizir rütbəsində hərbi xidmətini davam etdirmişdir. Bir müddət sonra öz istəyi ilə cəbhə bölgəsindəki hərbi hissələrdən birində xidmət etməyə başlamışdır.
18 iyun 2010-cu il tarixində gecə saat 23:30 radələrində gizir Mübariz İbrahimov təkbaşına iki ordu arasındakı bir kilometrlik minalanmış sahəni keçib, 5 saat erməni hərbçiləri ilə təkbətək döyüşüb. Onların çox sayda əsgər və zabitini məhv etsə də, qeyri-bərabər döyüşdə qəhrəmancasına şəhid olub. Həmin il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Sərəncamına əsasən Azərbaycan Milli Ordusunun giziri Mübariz Ağakərim oğlu İbrahimova "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" adı (ölümündən sonra) verilmişdir.
Muzeydə Milli Qəhrəmanlarımızın materiallarının qorunub saxlanması, nümayiş olunması gənc nəsildə vətənpərvərlik duyğularının gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir və bu ideyalar daim təbliğ olunur.

Память о воинах и национальных героях, павших за территориальную целостность Азербайджана, всегда чтилась в Национальном музее истории Азербайджана НАНА. Их личные вещи всегда охраняются и выставляются на экспозициях и выставках. Личные вещи большинства этих героев хранятся в фондах, выставляются в экспозиции и на выставках. Одним из таких героев является Мубариз Ибрагимов. Материалы, связанные с М.Ибрагимовым, хранятся в Фонде документальных источников музея и в Фонде подарков и памятных вещей. В эту коллекцию входят 2 фотографии; 2 тетради: тетрадь специальной тактической подготовки (рукопись) в составе отряда специального назначения, тетрадь «Жизнь на военной службе» (стихи и рисунки, автором которых является он сам); две книги, посвященные М.Ибрагимову (Азер Гаджибейли. «Сделай шаг!» (Поэма). Баку, 2016, 156 страниц; Мираслан Бекирли. «Боец» (роман). Баку, 2015, 304 страницы).
Сегодня Мубаризу Ибрагимову исполнилось бы 34 года. Он родился 7 февраля 1988 года в селе Алиабад Билясуварского района. В 1994-2005 годах учился в средней школе села Алиабад имени шехида Малика Пириева. М.Ибрагимов также любил заниматься боксом (его боксерские перчатки и боксерская груша с песком хранятся в Фонде подарков и памятных вещей музея.
После окончания средней школы в 2005 году М.Ибрагимов был призван на военную службу. Служил в спецназе войсковой Внутренних Войск. Завершил военную службу в 2007 году в звании сержанта. Затем работал на госслужбе, а в августе 2009 года возобновил военную службу в звании прапорщика. Через некоторое время он добровольно стал служить в одной из воинских частей на передовой.
18 июня 2010 года приблизительно в 23.30 Мубариз Ибрагимов преодолел километровое минное поле между двумя армиями и в течение пяти часов в одиночку сражался с армянскими военными. Он героически погиб в неравном бою, уничтожив большое количество вражеских солдат и офицеров. В том же году Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Мубариз Агакерим оглы Ибрагимов, прапорщик Азербайджанской Национальной Армии, посмертно был удостоен звания «Национальный Герой Азербайджана».
Хранение в музее и демонстрация материалов о наших национальных героях в экспозиции и на выставках важно с точки зрения укрепления чувства патриотизма у подрастающего поколения.