28 fevral 2022-ci il tarixində Özbəkistan Elmlər Akademiyası nəzdindəki Özbəkistan Tarixi Dövlət Muzeyinin təşkilatçılığı ilə “XXI əsrdə muzeyşünaslıq: tədqiqatlar, ənənələr və innovasiyalar” mövzusunda beynəlxalq konfrans (onlayn formatda) keçirilmişdir.
Konfransda AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin “İnnovasiyalar və təhsil proqramları” şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi “Pandemiya dövründə muzeylərin işinin xüsusiyyətləri” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə pandemiya dövründə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin auditoriya ilə işinin yeni üsullarının tətbiqinə xüsusi diqqət yetirilib, muzeylərin işinə pandemiyanın təsirləri haqqında məlumat verilib.
Həmçinin muzeyin Numizmatika Fondunun müdiri, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova “Samanilər dövründə Özbəkistanda zərb edilən sikkələr (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası əsasında)”, Arxeologiya Elmi Fond şöbəsinin elmi işçisi Emin Məmmədov “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında qorunan maddi-mədəniyyət abidələri Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində önəmli vasitədir” (həmmüəllif: Arxeologiya elmi fond şöbəsinin elmi işçisi, t.ü.f.d. Laçın Mustafayev) mövzusunda məruzələrlə çıxış etmişlər.

28 февраля 2022-го года в онлайн формате состоялась международная конференция на тему «Музееведение в XXI веке: исследования, традиции и инновации», организованная Государственным Музеем Истории Узбекистана при Академии Наук Республики Узбекистан, в котором выступили с докладами сотрудники Национального музея истории Азербайджана НАНА.
На конференции с докладом на тему: «Особенности работы музеев в период пандемии» выступила заведующая Отделом инноваций и образовательных программ Фарида Шамси. В докладе особое внимание уделяется применению новых методов работы с аудиторией Национального музея истории Азербайджана в период пандемии, говорится о влиянии пандемии на работу музеев.
Также на конференции выступили заведующая фондом нумизматики, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова с докладом на тему: «О монетах Саманидов, чеканенных в Узбекистане (на основе коллекции Фонда Нумизматики НМИА)», научный сотрудник научно-фондового отдела Археологии Эмин Мамедов выступил с докладом на тему: «Материальные и духовные памятники, хранящиеся в фондах Национального музея истории Азербайджана – основные средства в изучении истории Азербайджана» (соавтор: научный сотрудник научно-фондового отдела Археологии, д.ф.п.и. Лачин Мустафаев).