Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının nəşrə hazırlanan növbəti cildində “İstiqlal bəyannaməsi" adlı məqalənin yer alması nəzərdə tutulmuşdur. Bu məqsədlə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələr fondunda qorunan, Azərbaycan dövlətinin ilk hüquqi sənədi olmuş və Azərbaycanın müstəqillik tarixində müstəsna rol oynamış İstiqlal Bəyannaməsinin nadir nüsxələrinin yüksək keyfiyyətli fotosurətləri “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarına təqdim olunmuşdur.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrünün bu dəyərli materialı Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2014-cü ildə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə olunub. Tarixi əhəmiyyət kəsb edən nadir nüsxələr azərbaycanlı mühacirlər nəslinin Londonda yaşayan nümayəndələrindən əldə olunmuşdur. Bu əlyazma mətnlər biri ərəb əlifbası ilə Azərbaycan dilində, digəri isə fransız dilində yazılmışdır. Bu sənəd Azərbaycan Milli Şurasının 1918-ci il mayın 28-də qəbul etdiyi “Əqdnamə”dən köçürülmüşdür. Lakin burada orijinaldan fərqli olaraq Şura üzvlərinin adları və vəzifələri qeyd olunmamışdır. Azərbaycan dilindəki nüsxə 1920-ci ildə İngiltərədə, fransızca nüsxə isə Niderlandda istehsal olunan kağızda tərtib edilmişdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın istiqlaliyyətini rəsmən elan edən sənədin muzeyin kolleksiyasında xüsusi yeri var və milli mənəvi əhəmiyyət daşıyan bu orijinal nüsxələr Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təbliği baxımından əhəmiyyətlidir.

В очередной том Национальной Энциклопедии Азербайджана, который готовится к печати, войдет статья под названием «Декларация независимости». С этой целью сотрудникам Научного Центра «Азербайджанской Национальной Энциклопедии» переданы качественные фотографии редких экземпляров Декларации независимости, первого юридического документа Азербайджанского государства, сыгравшего исключительную роль в истории независимости Азербайджана.
Следует отметить, что этот ценный материал периода Азербайджанской Демократической Республики был преподнесен Президентом Ильхамом Алиевым в дар Национальному музею истории Азербайджана в 2014 году. Редкие экземпляры, имеющие историческое значение, были получены от представителей поколения азербайджанских иммигрантов, проживающих в Лондоне. Одна из этих рукописей написана арабским алфавитом на азербайджанском языке, а другая – на французском. Этот документ был скопирован с «Договора», принятого Национальным Советом Азербайджана 28 мая 1918 года. Однако, в отличие от оригинала, здесь не упоминаются имена и должности членов Совета. Азербайджанская версия была составлена в 1920 году в Англии, а французская версия на бумаге, произведённой в Нидерландах.
Следует отметить, что документ, официально провозгласивший независимость Азербайджана, занимает особое место в коллекции музея, и эти оригинальные экземпляры национального значения важны для пропаганды истории Азербайджанской Демократической Республики.