Bu gün, 5 aprel 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Aprel döyüşlərinin əhəmiyyəti və Azərbaycanın zəfər tarixində yeri” adlı elmi-praktiki seminar keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov qonaqları salamladıqdan sonra Aprel döyüşləri haqqında məlumat verdi. F.Cabbarov qeyd etdi ki, böyük zəfərin başlanğıcı sayılan, Azərbaycan Ordusunun parlaq tarixi qələbələrindən olan şanlı Aprel döyüşlərindən 6 il ötür. Bu zəfər Azərbaycan əsgərinin qələbə əzminin yüksək olduğunu nümayiş etdirdi, dövlətimizin və ordumuzun gücünü, xalqımızın birliyini, həmrəyliyini, vətənpərvərliyini bir daha sübut etdi.
Sonra Azərbaycan Hərb Tarixi Muzeyinin rəisi, ehtiyatda olan polkovnik Əzizağa Qənizadə “2016-cı ilin Aprel zəfəri - Böyük Qayıdışın başlanğıcı” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Qeyd olunan müharibədə iştirak edən zabit heyəti və döyüş texnikası haqqında məlumat verdi.
Sonra Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyininin hərbi qulluqçusu, polkovnik leytenant, Aprel döyüşlərin iştirakçısı İlham Hüseynov çıxış etdi.
Elmi məruzələr və xatirə çıxışları olmaqla 2 hissəyə bölünmüş seminar Muzeyin Vətən Müharibəsi Fondunun müdiri Şəfa Mövsümovun “2016-cı il Aprel döyüşçülərinin materialları Vətən Müharibəsi Fondunda” adlı məruzəsi ilə davam etdi.
Daha sonra Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinin aprel döyüşlərində iştirak etmiş zabit və qazi müəllimləri- mayor Manafov Ağabala və mayor Nürəddinov Anar öz məruzələrində bu döyüşlərin Azərbaycanın hərb tarixində əhəmiyyətini vurğuladılar və öz çıxışlarını müvafiq foto-slaydla təqdim etdilər.
Məruzələr dinlənildikdən sonra Aprel döyüşlərinə animasiya filmi həsr etmiş baş prodüser və senarist Natiq Novruzov filmin yaranma ideyası haqqında çıxış etdi. O, filmin ordumuzun cəbhədə göstərdiyi uğurlarından ilham alaraq, ərsəyə gəlməsi haqda məlumatı iştirakçılarla paylaşdı.
Sonra şəhid-general Polad Həşimovun anası Səmayə xanım və şəhid kapitan Füzuli Əliyevin anası Fərasət xanım şəhid anaları adından çıxış etdilər.
Sonda tədbirdə iştirak etmiş tələbələrin sualları ətraflı cavablandırıldı və xatirə fotosu çəkildi.
Tədbir yekunlaşdıqdan sonra seminar təşkilatçıları və muzeyin Qadınlar Şurasının üzvləri II Fəxri Xiyabanda şəhidlərin məzarını ziyarət etdilər.

5 апреля 2022 года, в Национальном музее истории Азербайджана состоялся научно-практический семинар на тему «Значение и место апрельских боев в истории побед Азербайджана».
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики участники мероприятия почтили минутой молчания память героев, павших за свободу и территориальную целостность нашей страны.
Со вступительным словом обратился к собравшимся исполнительный директор музея, доктор философии по истории, доцент Фархад Джаббаров. Он отметил, что со времени апрельских боев, которые считаются одной из ярких исторических побед азербайджанской армии, прошло 6 лет. Эта победа продемонстрировала высокую решимость азербайджанского солдата к победе, еще раз доказала силу нашего государства и армии, единство, сплоченность и патриотизм нашего народа.
Затем с докладом на тему «Апрельская победа 2016 года – начало Великого возвращения» выступил начальник Военно-исторического музея Азербайджана полковника запаса Азизага Ганизаде. Он дал сведения об офицерском составе и боевой технике, участвовавших в войне.
После него выступил участник апрельских боев, полковник-лейтенант Гусейнов Ильхам Тахир оглы из Министерства обороны Азербайджанской Республики.
Разделенный на две части с научными докладами и выступлениями семинар продолжился докладом заведующего Фондом Отечественной войны Национального музея истории Шафы Мовсумова «Материалы участников апрельских боев 2016 года в Фонде Отечественной войны».
Принимавшие участие в апрельских боях офицеры и ветераны Азербайджанского высшего военного училища имени Гейдара Алиева майор Манафов Агабала и майор Нуреддинов Анар подчеркнули значение этих сражений в военной истории Азербайджана. Докладчики сопроводили свои выступления фото слайдом. Главный продюсер и сценарист Натиг Новрузов, посвятивший апрельским боям анимационный фильм, поделился с участниками мыслью о том, что фильм вдохновлен успехами нашей армии на фронте.
Заслушав доклады, от имени матерей шехидов выступили мать шехида- генерала Полада Гашимова Самая ханум и мать шехида-капитана Физули Алиева Фарасат ханум.
Выступавшие подробно ответили на вопросы студентов, принявших участие в мероприятии, и сделали совместные фотографии.
В завершение организаторы семинара и члены Женского совета музея посетили могилы шехидов на 2-й Аллее почетного захоронения.