Şəhid, polkovnik-leytenant Sənan Axundovun ölümündən 6 il ötür
Azərbaycan Ordusunun zabiti, polkovnik-leytenant Sənan Tahiroğlu Axundov 1979-cu il 29 sentyabr Füzuli şəhərində anadan olub.
O, Bakı Ali Hərbi-Dənizçilik məktəbi (1996-2001), Bakı Dövlət Universiteti (2004-2009) və Almaniya Hərbi Akademiyasında (2005-2007) təhsil alıb.
S.Axundov həmçinin Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin müasir düşüncəli, hərtərəfli biliklərə malik zabitlərindən biri idi. Hərbi xidmət illərində rəhbərliyin və şəxsi heyətin hörmətini qazanan zabit 2016-cı il aprelin 19-da Füzuli rayonu Yastıtəpə istiqamətində qəhrəmancasına şəhid olmuşdur.
Şəhid polkovnik-leytenant, Sənan Axundovun xatirəsinə həsr olunmuş video-çarxı təqdim edirik. Videoda şəhid polkovnik-leytenantın həyat və döyüş yoluna həsr olunmuş fotoşəkilləri, onun Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təqdim olunmuş materialları öz əksini tapmışdır.