9 - 12 may 2022-ci il tarixlərində Türkiyə Cümhuriyyətinin Aydın şəhərindəki Aydın Adnan Menderes Universiteti, AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və d. elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın görkəmli numizmat alimi, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Əli Rəcəblinin 95 illiyinə həsr olunan “2. Uluslararası Balkanlar, Anadolu, Kafkasya Ve Türkistan Coğrafyası: Sanat, Kültür, Tarih Ve Folklor Kongresi- sanat etkinlikleri” adlı Beynəlxalq Konqres keçirilmişdir. 17 ölkədən məruzəçilərin iştirak etdiyi konqres həm onlayn, həm də canlı formatda baş tutmuşdur.
Konqresin açılış mərasimində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının adından muzeyin qocaman əməkdaşı, görkəmli numizmat alim Əli Rəcəblinin 95 illiyinə həsr olunmuş konqresin təşkilatçılarına təşəkkürnamə çatdırılmışdır.
Daha sonra muzeyin üç əməkdaşı – t.ü.f.d., dosent Həbibə Əliyeva, Aslan Qasımov, Mircavid Ağalarov canlı formatda, muzeyin digər əməkdaşları- elmi katib, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə, t.ü.f.d., dosent Sənubər Qasımova, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova, t.ü.f.d. Əli Fərhadov, t.ü.f.d. Laçın Mustafayev, Şəfa Mövsümov, Esmira Rəhimova, Emin Məmmədov, Aygün Quliyeva, Fatma Qəniyeva, Nurəngiz Qarayeva, Sənurə Dostiyeva, Fəridə Xəlilova, Nərmin Bağırova və Nərmin Nəzərova onlayn formatda, müxtəlif mövzularda məruzlərlə çıxış etmişdilər. Məruzələr maraqla qarşılanmış, verilən suallar ətraflı cavablandırılmışdır.
Sonda konqresə onlayn formatda qatılan t.e.d., professor Əli Rəcəbli proqramın təşkilatçılarına öz təşəkkürünü bildirmiş və iştirakçılara uğurlar arzulamışdır.

9-12 мая 2022 года при организации Университета Айдына Аднана Мендереса города Айдын (Турецкая Республика), Национального музея истории Азербайджана НАНА и ряда научно-исследовательских и образовательных учреждений состоялся «2-й Международный Конгресс Балкан, Анатолии, Кавказа и Туркестана: искусство, культура, история и фольклор – художественные мероприятия», посвящённый 95-летию выдающегося нумизмата, доктора исторических наук, профессора Али Раджабли. Конгресс, в котором приняли участие докладчики из 17 стран, проходил как в онлайн-режиме, так и в живом формате.
На церемонии открытия конгресса от имени генерального директора Национального музея истории Азербайджана, академика Наили Велиханлы организаторам конгресса, посвященного 95-летию старейшего сотрудника музея, выдающегося нумизмата Али Раджабли, было вручено благодарственное письмо.
Затем с докладами на различные темы выступили сотрудники музея, лично участвующие в конгрессе: д.ф.п.и., доцент Хабиба Алиева, Аслан Гасымов, Мирджавид Агаларов и участники онлайн-формата: сотрудники музея – ученый секретарь, д.ф.п.и. Севиндж Насирова, д.ф.п.и., доцент Насир Гулузаде, д.ф.п.и., доцент Санубер Гасымова, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова, д.ф.п.и. Али Фархадов, д.ф.п.и. Лачин Мустафаев, Шафа Мовсумов, Эсмира Рагимова, Эмин Мамедов, Айгюн Гулиева, Фатьма Ганиева, Нуренгиз Гараева, Санура Достиева, Фарида Халилова, Нармин Багирова и Нармин Назарова. Доклады были встречены с большим интересом, и на вопросы, заданные слушателями, озвучены подробные ответы.
В завершение профессор Али Раджабли, принявший участие в конгрессе в онлайн-формате, поблагодарил организаторов программы и пожелал успехов участникам.