AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Qazaxıstan Respublikasının R.B. Süleymanov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini Duysen Qalımjan Mustaximulı və böyük elmi işçi Dina Aytmanova Albievna ilə görüş keçirildi.
Görüşdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və muzeyin icraçı direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov, Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Emin Dadaşov qonaqları muzeydə görməkdən məmnun olduqlarını bildiriblər.
Görüş zamanı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə Qazaxıstan muzey, elm və mədəniyyət mərkəzləri arasında uzunmüddətli sıx əməkdaşlıq, həm Azərbaycan, həm də Qazaxıstan tarixini və mədəniyyətini əks etdirən birgə layihələr haqqında söhbət aparılıb.
Hər iki qurumun təşkilatçılığı ilə keçiriləcək yeni layihələr, elmi tədbirlər və elmi tədqiqatların aparılması istiqamətində fəaliyyətin genişlənməsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Sonda qonaqlara muzeyin kolleksiyası əsasında tərtib olunmuş nəfis tərtibatlı nəşrlər və elmi məqalələr toplusu təqdim olundu.

В музее состоялась встреча с гостями из Казахстана
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась встреча с заместителем директора по научной работе Института востоковедения имени Р.Б.Сулейманова Дуйсеном Галимжаном Мустахимули и старшим научным сотрудником Айтмановой Диной Альбиевной.
Гостей нашего музея сердечно приветствовали генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, исполнительный директор музея, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров и заведующий отделом международных связей и работы с общественностью Эмин Дадашев.
В ходе встречи стороны обсудили многолетнее тесное сотрудничество между Национальным музеем истории Азербайджана и музеями, центрами науки и культуры Казахстана, а также совместные проекты, отражающие историю и культуру обеих стран.
Были обсуждены перспективы сотрудничества в расширении новых проектов, научных мероприятий и научных исследований, организуемых обоими учреждениями.
В завершение встречи гостям была подарена коллекция изданий и научных статей, созданных на основе коллекции Национального музея.