Türkiyənin Ankara şəhərində Hacettepe Universiteti ve İKSAD İnstitutu tərəfindən "Anadan olmasının 141-ci ildönümündə Atatürk" adlı II Beynəlxalq Simpozium keçirilib. Simpozium 19 May - "Atatürkü Anma, Gənclik və İdman Günü" bayramı münasibətilə təşkil edilib.
MuzeyinAzərbaycan Tarixinin Elmi Tədqiqi və Təqdimi şöbəsinin əməkdaşı, t.ü.f.d. Əli Fərhadov simpoziumda "M.Ə.Rəsulzadə və M.K.Atatürk: Türk dünyasında dünyəviliyə baxış" adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi qeyd edib ki, XX əsrin əvvəlində M.Ə.Rəsulzadə və komandasının mübarizəsi nəticəsində Azərbaycanda dünyəvi, demokratik dövlət - Xalq Cümhuriyyəti qurulsa da, Rusiya işğalı buna son qoydu. Türkiyədə isə M.K.Atatürk məhv olmaqda olan teokratik Osmanlı imperiyasının yerində demokratik və dünyəvi dövlət - Türkiyə Cümhuriyyətini qura bildi. Məruzəçi qeyd edib ki, Atatük ölkəni dini cəhalətin, monarxiya bataqlığının içində məhv olmaqdan xilas etdi. XX əsrin sonunda isə SSRİ-nin süqutu nəticəsində Azərbaycan xalqı öz milli azadlığına qovuşa bildi, cümhuriyyət ideyalarına əsaslanan demokratik, dünyəvi dövlət quruculuğu başladı.

В Анкаре (Турция), Университет Хаджеттепе и Институт экономического развития и социальных исследований (İKSAD) провели 2-й Международный симпозиум «Ататюрк – к 141-й годовщине со дня рождения». Симпозиум был приурочен к 19 мая – «Дню памяти Ататюрка и Дню молодежи и спорта».
Сотрудник Отдела научного исследования и презентации истории Азербайджана НМИА, д.ф.п.и. Али Фархадов выступил на симпозиуме с докладом «М.Э. Расулзаде и М.К. Ататюрк: Взгляд на секуляризм в тюркском мире». Докладчик отметил, что в начале ХХ века в Азербайджане в результате борьбы М.Э. Расулзаде и его команды было создано светское, демократическое государство – Народная Республика, но российская оккупация положила молодой республике. А в Турции, на месте разваливающейся теократической Османской империи, Ататюрку удалось создать демократическое и светское государство — Турецкую Республику. А.Фархадов также подчеркнул, Ататюрк спас страну от гибели в болоте монархизма и религиозного мракобесия. В конце 20 века в результате распада СССР азербайджанский народ смог добиться национальной свободы, в результате чего началось строительство демократического, светского государства, основанного на идеях республики.