Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun olaraq Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində keçirilmiş növbəti tədbirdə Qarabağ xanlığının yaradıcısı, Şuşa şəhərinin banisi Pənahəli xan Cavanşirin (1693-1763) başdaşı bərpadan sonra geniş ictimaiyyətə təqdim edildi.
Açılış mərasimində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, AMEA-nın vitse-prezidentləri- akademik İsa Həbibbəyli, akademik Gövhər Baxşəliyeva, muzeyin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları, KİV, ictimaiyyət və mədəniyyət nümayəndələri, muzey əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik Nailə Vəlixanlı açaraq, tədbirin əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verdi. Akademik qeyd etdi ki, son illər Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Qarabağ, o cümlədən Şuşa şəhərinin tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı zəngin kolleksiyanın toplanması, tədqiqi və təbliği sistemli şəkil almışdır. N.Vəlixanlı həmçinin zalda Qarabağ və Şuşa tarixi ilə bağlı bir sıra digər unikal eksponatların da nümayiş olunduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, bu gün ilk dəfə üzərində Qarabağda zərb edilməsi barədə yazı olan XIV əsrin gümüş pulu, Qarabağ xanlığının “panabadi” pulları, Şuşa qala qapılarının iki gümüş açarı, İbrahimxəlil xanın (1763 -1806) hakimiyyət rəmzi olan şeşpəri, nadir sənəd, foto və rəsmlər, musiqi alətləri, şair Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi inşa edilən zaman tikinti yerində aşkarlanan gil qab və başqa dəyərli eksponatlar da nümayiş olunur.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd etdi ki, bu sərgi ictimai, siyasi və tarixi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir. İ.Həbibbəyli muzeydə Qarabağ xanı Pənahəli xan Cavanşirin başdaşının bərpadan sonra ilk dəfə geniş ictimaiyyətə təqdim olunmasının təqdirəlayiq, tarixi bir hadisə olduğunu xüsusilə vurğuladı. Akademik çıxışında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində keçirilən sərgilərin, tədbirlərin mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu və muzeydə qorunub saxlanılan qiymətli eksponatların, maddi-mədəniyyət abidələrimizin ziyarətçilərdə tariximizin və mədəniyyətimizin bu günədək keçdiyi inkişaf yolu barədə ətraflı təsəvvür formalaşdırmasına imkan verdiyini də bildirdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Gövhər Baxşəliyeva isə nümayiş olunan Qarabağ və Şuşa tarixi ilə bağlı eksponatların həmin dövrün araşdırılması, tədqiqi və təbliği baxımından tədqiqatçılar üçün əhəmiyyətli mənbə olacağını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Məlumdur ki, Pənahəli xan Ağdamın İmarət qəbiristanlığında dəfn edilmiş, qəbri üzərində türbə inşa olunmuşdur. Pənahəli xanın türbəsi haqqında ilk elmi məlumatlar 1940-cı illərdə verilsə də, yalnız 1970-ci illərdə onların əsaslı şəkildə tədqiqi həyata keçirilmişdir. Türbədə xanın qəbri üzərində olan başdaşı 1974-cü ildə Bakıya gətirilmiş, Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təhvil verilmişdir. Uzun müddət ərzində müvafiq şərait olmadan saxlanılan başdaşının zahiri görünüşü qeyri-qənaətbəxş idi. Nəticədə kolleksiyaya daxil olan eksponatların tarixçələrinin öyrənilməsi, onların tədqiq edilməsi, təmir və bərpa olunması, təmizlənməsi çox vaxt və səy tələb etmişdir.
Muzeyin Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, sərginin kuratoru, t.ü.f.d,, dosent Səbuhi Əhmədov qeyd edib ki, muzeyin Bərpa laboratoriyasında başdaşı üzərindəki yazı və naxışlar orijinal hallarına xələl yetirmədən müasir vasitə və üsullar istifadə edilərək təmizlənmiş, zədəli yerləri bərpa edilmişdir. Başdaşının nümayişi üçün muzeyin daimi ekspozisiyasının 1-ci mərtəbəsində zal ayrılmış, burada İmarət qəbiristanlığındakı türbənin maketi hazırlanmış və başdaşı qurulmuşdur. Həmçinin zalda başdaşının yazısının oxunması, türbənin tarixi ilə bağlı məlumatlar olan informasiya panelləri, rəssam Əjdər Qafarovun “Pənahəli xan Cavanşir” adlı rəsm əsəri yerləşdirilmişdir.
Nəzərinizə çatdıraq ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Şuşa şəhərinə həsr olunmuş xüsusi sərgi və sərginin kataloqu hazırlanmaqdadır (sərginin açılışı və kataloqun təqdimatı cari ilin noyabr ayına planlaşdırılır).

На очередном мероприятии, состоявшемся в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом города Шуша», в Национальном музее истории Азербайджана широкой публике после реставрации был представлен надгробный камень основателя Карабахского ханства и города Шуша Панахали хана Джаваншира (1693-1763).
На мероприятии присутствовали Генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, вице-президенты НАНА академик Иса Габиббейли и академик Говхар Бахшалиева, исполнительный директор музея, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров, ответственные сотрудники Президиума НАНА, СМИ, представители общественности и культуры, сотрудники музеев.
Открывая мероприятие, академик Наиля Велиханлы подробно рассказала о важности мероприятия. Академик отметила, что в последние годы Национальный музей истории Азербайджана систематически собирал, исследовал и пропагандировал богатую коллекцию истории и культуры Карабаха, в том числе города Шуша. Н.Велиханлы также отметила, что в зале выставлен ряд других уникальных экспонатов, связанных с историей Карабаха и города Шуша – это серебряная монета XIV века с надписью о чеканке монеты в Карабахе, монеты «панабади» Карабахского ханства, два серебряных ключа от ворот Шушинской крепости, булава – символ власти Ибрагимхалил хана (1763 -1806), редкие документы, фотографии и рисунки, музыкальные инструменты, глиняная вазочка, найденная при возведении мавзолея поэта Моллы Панаха Вагифа и другие ценные экспонаты.
Вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что эта выставка важна с социальной, политической и исторической точек зрения. И.Габиббейли подчеркнул, что представление публике надгробного камня карабахского хана Панахали хана Джаваншира впервые после реставрации – это похвально и является большим историческим событием в музее. В своем выступлении академик сказал, что выставки и мероприятия, проводимые в Национальном музее истории Азербайджана, имеют важное значение, а хранящиеся в музее ценные экспонаты и материальные и культурные памятники позволяют посетителям составить подробное представление о развитии нашей истории и культуры.
Вице-президент НАНА, академик Говхар Бахшалиева сказала, что представленные на мероприятии экспонаты, связанные с историей Карабаха и города Шуша, станут важным источником для исследователей в плане исследования, изучения и пропаганды того периода.
Известно, что Панахали хан был похоронен на кладбище Имарат в Агдаме, где над его могилой была сооружена гробница. Хотя первые научные сведения о гробнице Панахали-хана были получены еще в 1940-х годах, они тщательно были исследованы только в 1970-е годы. Надгробный камень на ханской могиле из усыпальницы был привезён в Баку в 1974 году и передан в Музей Истории Азербайджана. Внешний вид надгробного камня, который долгое время хранился без надлежащих условий, был неудовлетворительным. В результате изучение истории экспонатов, вошедших в коллекцию, их исследование, ремонт и реставрация, чистка требовали много времени и сил.
Заведующий Отделом научной экспозиции и организации выставок музея, куратор выставки, д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов отметил, что в Реставрационной лаборатории музея современными методами, без нанесения ущерба первоначальному виду, были очищены надписи и узоры на плите, восстановлены поврежденные участки. На первом этаже постоянной экспозиции музея выделен зал, где для демонстрации изготовлена модель гробницы кладбища Имарат и установлено надгробие. Также в зале представлены перевод надписи надгробия, информационные таблички об истории гробницы, картина художника Аждара Гафарова «Панахали хан Джаваншир».
Следует отметить, что Национальный музей истории Азербайджана готовит специальную выставку и каталог выставки, посвященной городу Шуша (открытие выставки и презентация каталога запланированы на ноябрь текущего года).