Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən, tanınmış Azərbaycan dəzgah boyakarlığının banisi Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illiyi münasibətilə ölkə miqyasında silsilə tədbirlər həyata keçirilir. Sözügedən Sərəncam çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Mirzə Qədim İrəvani dövrü, mühiti və yaradıcılığı ” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin Təsviri materiallar fondunun müdiri, m.ü.f.d., dosent Nardanə Yusifova qeyd edib ki, Mirzə Qədim İrəvaninin Azərbaycan rəngkarlığının təşəkkülündəki əhəmiyyətli rolunu gələcək nəsillərə çatdırmaq olduqca vacib məsələdir. O, klassik Şərq miniatürü və xalq sənətinin zəngin ənənələrini Avropa realist boyakarlığının nailiyyətləri ilə ahəngdar şəkildə birləşdirərək, özünəməxsus orijinal üslub formalaşdırıb. Bu isə Azərbaycan təsviri sənəti tarixində yeni bir mərhələnin başlanğıcı olub.
Sonra muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, t.e.d., dosent Fərhad Cabbarov, Qərbi Azərbaycan mövzusunun aktual olduğunu bildirərək belə tədbirlərin mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Digər çıxışçılar Mirzə Qədim İrəvani haqqında maraqlı faktları diqqətə çatdırıblar.
Tədbirin sonunda Mirzə Qədim İrəvaninin əsərləri əsasında Bakı İncəsənət gimnaziyasının və 108 saylı orta məktəb şagirdlərinin əsərləri də nümayiş olunub.

В музее состоялось мероприятие, посвященное 200-летию Мирзы Гадима Иревани
Согласно соответствующему Распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, по всей стране проводится ряд мероприятий по случаю 200-летнего юбилея основоположника знаменитой азербайджанской станковой живописи Мирзы Гадима Иревани. В рамках вышеуказанного Распоряжения в Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие на тему «Эпоха, окружение и творчество Мирзы Гадима Иревани».
Выступая на мероприятии, заведующая Фондом изобразительных материалов музея, д.ф. п.а., доцент Нардана Юсифова отметила, что крайне важно донести до будущих поколений значимую роль Мирзы Гадима Иревани в формировании азербайджанской живописи. Он, гармонично соединив богатые традиции классической восточной миниатюры и народного искусства с достижениями европейской реалистической живописи, сформировал уникальный, оригинальный стиль. Это было началом нового этапа в истории азербайджанского изобразительного искусства.
Затем заместитель директора музея по научной работе, доктор исторических наук, доцент Фархад Джаббаров сказал, что тема Западного Азербайджана актуальна и проведение подобных мероприятий имеет большое значение.
Другие выступающие отметили интересные факты о Мирзе Гадиме Иравани.
На мероприятии также были представлены работы учащихся Бакинской художественной гимназии и средней школы № 108, созданные по мотивам произведений Мирзы Гадима Иревани.