Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində ilk dəfə məktəbəqədər yaşlı uşaqlara milli-mənəvi dəyərlərin öyrədilməsi məqsədilə “Milli Guşənin Təşkili və Uşaqlara Aşılanması” adlı interaktiv tədbir keçirilib. Tədbirdə Bakı şəhəri üzrə 15 məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin təlimçi və tərbiyəçi müəllimləri, eləcə də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində tədris-əyləncə proqramlarının yeni formaları” adlı məruzə ilə çıxış edib. Həmin şöbənin baş mütəxəssisi Qənirə Qafarlı isə “Novruz ənənələri: mərasimlər, personajlar və simvollar muzeydə interaktiv və əyləncəli proqram vasitəsi kimi” mövzusunda, təqdimatın müşayiəti ilə çıxış edib.
Daha sonra “Öyrədək və Öyrənək” şüarı altında tədbirin praktik hissəsinə keçid edilib. Tərbiyəçi müəllimlər 5 qrup üzrə praktiki fəaliyyət göstərərək, uşaqlara erkən yaşlardan nağıllar, musiqilər və oyunlar vasitəsilə adət-ənənələrimizi və milli-mənəvi dəyərləri aşılamaq mövzusunda qrup işləri təqdim ediblər. Tədbir zamanı iştirakçılara: “Kasa-kasa” oyununun oynanılma qaydası, canlı nağıl yaratma prosesi, daşlarla oynanılan qədim oyunlar, xalça toxuma sənəti və onun alətlərindən düzgün istifadə qaydaları haqqında ətraflı məlumat verilib.
Sonra “Azərxalça” ASC tərəfindən hazırlanmış xüsusi videorolik təqdim olunub.
Tədbirin yekununda uşaqlar üçün “Tərəkəmə” və “Nəlbəki” rəqslərinin ifası nümayiş etdirilib.
Tədbirin sonunda bütün iştirakçılar təlimçi müəllim Vəsilə Bayramova tərəfindən sertifikatlarla mükafatlandırılıblar. Bu kimi interaktiv tədbirlərin muzeydə keçirilməsi milli-mənəvi dəyərlərin aşılanması və mədəni irsin gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Впервые в Национальном музее истории Азербайджана, с целью обучения детей дошкольного возраста национальным и духовным ценностям, было проведено интерактивное мероприятие под названием «Организация национального уголка и привитие детям знаний о нём». В мероприятии приняли участие наставники и воспитатели из 15 дошкольных образовательных учреждений города Баку, а также сотрудники Национального музея истории
В рамках мероприятия заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси выступила с докладом на тему «Новые формы образовательных и развлекательных программ в Национальном музее истории Азербайджана». Главный специалист отдела Ганира Гафарлы выступила с докладом на тему «Традиции Новруза: обряды, персонажи и символы как интерактивное и развлекательное программное средство в музее».
Затем под лозунгом «Обучим и выучим» началась практическая часть мероприятия. Воспитатели провели практические занятия в 5 группах и представили групповую работу по привитию детям с раннего возраста наших традиций, национально-духовных ценностей посредсвом сказок, музыки и игр. В ходе мероприятия участникам была предоставлена подробная информация о правилах игры «Каса-каса», процессе создания живой сказки, старинной игры с камнями, искусстве ковроткачества и правилах правильного использования в нём инструментов.
Затем был представлен специальный видеоролик, подготовленный «Азерхалча». . В завершение мероприятия дети исполнили танцы «Терекеме» и «Нелбеки». В конце мероприятия наставник Василя Байрамова всем участникам вручила сертификаты.
Проведение подобных интерактивных мероприятий в музее имеет большое значение с точки зрения привития национальных и духовных ценностей, передачи культурного наследия будущим поколениям.