Bu gün, sentyabrın 1-i məşhur neft sənayeçisi, ictimai xadim, xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin anım günüdür.
Məşhur neft sənayeçisi, ictimai xadim, xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin vəfatının 98-ci ildönümü ilə əlaqədar Bakının Mərdəkan qəsəbəsində anım mərasimi keçirilib. Mərasimdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, muzeyin icraçı direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov, bir qrup ziyalılar, H.Z.Tağıyevin ailə üzvləri və muzey kollektivi iştirak ediblər.
Mərasim iştirakçıları H.Z.Tağıyevin və qızı Sara xanımın, Axund Abu Turabın məzarları üzərinə gül dəstələri düzüblər.
Daha sonra akademik N.Vəlixanlı, H.Z.Tağıyev irsinin tədqiqatçısı, dosent F.Cabbarov, professor Hacı Həsən, professor Çingiz Abdullayev məşhur xeyriyyəçi haqqında çıxış ediblər. Tağıyev irsini yaşadanlar Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ictimai, maarifçilik, xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs edərək, onun xatirəsinin əbədi olaraq xalqımızın yaddaşında yaşayacağını bildiriblər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə H.Z.Tağıyevin yaşadığı sarayda yerləşən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 2007-ci ildən etibarən böyük mesenatın xatirə muzeyi fəaliyyət göstərir. Hal-hazırda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ölkəmizdə H.Z.Tağıyev irsini araşdıran və onu təbliğ edən əsas elmi və mədəni mərkəzdir. Burada xeyriyyəçiyə aid əşyalar, sənədlər, fotoşəkillər qorunur, onun həyat və fəaliyyətinə dair əsərlər çap olunur.
Qeyd edək ki, ənənəyə uyğun olaraq sentyabrın 1-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “açıq qapı” günü keçirilir və ziyarətçilər üçün giriş ödənişsizdir.

Сегодня, 1 сентября, день памяти известного нефтепромышленника, общественного деятеля, мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева.
В бакинском поселке Мардакян состоялась памятная церемония, посвященная 98-й годовщине смерти известного нефтепромышленника, общественного деятеля и мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева. На церемонии приняли участие генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, исполнительный директор музея, доцент Фархад Джаббаров, представители интеллигенции - профессор Гаджи Гасан, профессор Чингиз Абдуллаев, члены семьи Г.З.Тагиева и сотрудники музея.
Участники церемонии возложили цветы к могилам Г.З.Тагиева, его дочери Сары ханум и Ахунда Абу Тураба. Академик Н.Велиханлы, исследователь наследия Г.З.Тагиева, доцент Ф.Джаббаров, профессор Гаджи Гасан, профессор Чингиз Абдуллаев в своём выступлении рассказали о жизни и общественной, просветительской и благотворительной деятельности известного мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева и отметили, что память о нем будет вечно жить в сердцах нашего народа.
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с 2007 года в Национальном музее истории Азербайджана, расположенном во дворце Г.З.Тагиева, действует мемориальный музей великого мецената. В настоящее время Национальный музей истории Азербайджана является главным научным и культурным центром, занимающимся в нашей стране исследованием и популяризацией наследия Г.З.Тагиева. Здесь хранятся личные вещи, документы, фотографии, принадлежавшие меценату, публикуются работы о его жизни и деятельности.
Следует отметить, что по традиции в Национальном музее истории Азербайджана 1 сентября проводится день «открытых дверей» и вход для посетителей бесплатный.