5-7 sentyabr 2022-ci il tarixlərində Türkiyə Cümhuriyyətinin Aydın şəhərinin Adnan Menderes Universitetində Türk Dünyasının dəyərli tarixçi alimi, Prof. Dr. Necati Demirə həsr olunmuş “XVI Beynəlxalq Türk Sənəti, Tarixi və Folkloru” çərçivəsində (Sənət ənənələri)” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda Muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Həbibə Əliyeva “Azərbaycanın şimal bölgəsi Qubanın epiqrafik abidələrinin tarixşünaslığına dair” (The historiography of epigraphic monuments of Guba, the northern region of Azerbaijan), Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Əli Fərhadov “Qacarlar və Pəhləvilər dövrünə baxış (“Azərbaycan” qəzetinin materialları əsasında) (A Look At the period of Qajar’s and Pahlavi’s on the basis of materials of "Azerbaijan"), Sənədli mənbələrin elmi fond şöbəsinin müdiri Esmira Rəhimova “XIX əsrin sonu XX əsrin əvvəlləri Şuşada maarif işi (From the history of the organization of educational work in Shusha in the early 19-20th centuries)“, Azərbaycan tarixinin populyarlaşdırılması və ekskursiyaların təşkili şöbəsinin əməkdaşı Sara Əhmədova “XlX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda yaşayan almanların təsərrüfat həyatı–şərabçılıq və üzümçülük (Farm life of Germans living in Azerbaijan at the19th and early of 20th centuries: winemaking and grapery)” adlı məruzələr ilə onlayn formatda çıxış etmişlər.

05-07 сентября 2022 г. в Университет Аднана Мендереса в Айдыне, Турецкая Республика, Международная конференция, «XVI Международного турецкого искусства, истории и фольклора (Художественные традиции)» посвященная известному историку тюркского мира, проф. др. Неджати Демиру.
На конференции, которая проводилась по онлайн-формату, научный сотрудник научно-фондового отдела археологии, д.ф.п.и., доцент Хабиба Алиева выступила с докладом на тему «Историография эпиграфических памятников Губы, северного региона Азербайджана», сотрудник Отдела научного исследования и презентации истории Азербайджана д.ф.п.и., доцент Али Фархадов – на тему «Взгляд на период Каджарови Пехлеви (по материалам газеты «Азербайджан», заведующая Научно - фондовым отделом документальных источников Эсмира Рагимова – на тему «Просветительская работа в Шуше в конце XIX века и начале XIX века», экскурсовод Отдела популяризации истории Азербайджана и организации экскурсий Сара Ахмедова – на тему «Хозяйственный быт немцев, проживающих в Азербайджане в XIX-в начале XIX века - виноделие и виноградарство».