1918-ci il noyabr ayının 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Nazirlər Şurası milli bayraq haqqında qərar vermişdir. Nazirlər Şurasının sədri Fətəli Xan Xoyskinin imzaladığı həmin qərarda deyilir: “Milli bayraq kimi yaşıl, qırmızı, mavi rənglərdən, ağ aypara və səkkizguşəli ulduzdan ibarət olan bayraq qəbul edilsin”. 1920-ci il aprelin 28-də Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən və Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra bu bayraqdan imtina edilmişdir. Həmin bayraq 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı olaraq təsdiq edilmişdir. Bundan sonra 1991-ci il fevral ayının 5-də Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti “Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı haqqında” qanun qəbul edərək, həmin bayrağı Dövlət bayrağı elan etmişdir. 1991-ci il oktyabr ayının 18-də “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı ilə Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi onun dövlət rəmzlərini, o cümlədən üçrəngli Dövlət bayrağını bərpa etmişdir. 2004-cü il iyun ayının 8-də “Azərbaycan Respublikası Dövlət bayrağının istifadəsi qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə bu sahədə qanunvericilik bazası təkmilləşdirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2009-cu il noyabr ayının 17-də imzaladığı Sərəncamla hər il noyabr ayının 9-u ölkədə Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd edilir.
Xatırladaq ki, 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycanın Ali Baş Komandanının rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuz işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə Azərbaycan bayrağını sancaraq, xalqımıza və bütün dünyaya torpaqlarımızın artıq hürriyətə qovuşduğunu bəyan etdilər.
Xüsusilə Şuşa şəhərinə sancılan bayraq Vətən müharibəsində “Zəfər Bayrağı” elan olundu. Şanlı hərb tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 44 günlük Vətən müharibəsinin “Zəfər Bayrağı” 2020-ci il dekabrın 10-da Bakıda Azadlıq Meydanında Zəfər paradında nümayiş olundu.

9 ноября 1918 года Совет Министров Азербайджанской Демократической Республики принял решение о государственном флаге. В решении, подписанном Председателем Совета Министров Фатали Ханом Хойским, говорится: «Государственным флагом должен быть принят флаг, состоящий из зеленого, красного, синего цветов, белого полумесяца и восьмиконечной звезды». 28 апреля 1920 года, после падения Народной Республики и установления Советской власти, от этото флага отказались.
На заседании, состоявшемся 17 ноября 1990 года по инициативе и под руководством Председателя Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики, общенационального лидера Гейдара Алиева, этот флаг был утвержден в качестве государственного флага Нахчыванской Автономной Республики. После, 5 февраля 1991 года, Верховный Совет Азербайджанской Республики принял закон «О Государственном флаге Азербайджанской Республики» и объявил этот флаг Государственным флагом.
18 октября 1991 года Конституционным актом «О государственной независимости Азербайджанской Республики» Азербайджанская Республика как правопреемница Азербайджанской Народной Республики восстановила свои государственные символы, в том числе трехцветный Государственный флаг. 8 июня 2004 года законодательная база в этой области была усовершенствована Законом Азербайджанской Республики «О правилах использования Государственного флага Азербайджанской Республики».
Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 17 ноября 2009 года, 9 ноября в стране отмечается как День Государственного флага.
В ходе 44-дневной войны под руководством Верховного Главнокомандующего Азербайджана наша победоносная армия водрузила азербайджанский флаг на наших освобожденных территориях и заявила нашему народу и всему миру, что наши земли теперь свободны.
В частности, флаг, водружённый в городе Шуша, был объявлен «Знаменем Победы» в Отечественной войне. «Знамя Победы» 44-дневной Отечественной войны, вписанное золотыми буквами в нашу славную военную историю, было продемонстрировано на Параде Победы 10 декабря 2020 года на площади «Азадлыг» в Баку.