Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu Ermənistanın ardıcıl təxribatlarının və yeni işğal planlarının qarşısını almaq, işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə 2020-ci il sentyabrın 27-dən etibarən başladığı zəfər yürüşündə inanılmaz uğurlar əldə etmişdir.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərləri, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndləri, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəkliklər işğaldan azad edilmişdir.
2020-ci il noyabrın 8-də 28 ildən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edilmişdir. Qarabağın incisi olan Şuşa şəhərinin azad edilməsi dünya hərb tarixinə düşəcək unikal hərbi əməliyyatlardan olmuşdur. Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən işğalından azad olunması müharibənin taleyində həlledici rol oynamışdır. Bütün bunlar Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi və kapitulyasiyası ilə nəticələnmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli Sərancamı ilə xalqımızın qüdrətinin və milli qürurunun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından tarixi əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə hər il noyabrın 8-i Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd edilməsi qərara alınmışdır.
Xatırladaq ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Zəfər Günü ilə əlaqədar hər il silsilə tədbirlər keçirilir.

Под руководством Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Вооружёнными Силами Ильхама Алиева с целью предотвращения очередных провокаций и новых планов вторжения Армении, освобождения наших оккупированных земель Азербайджанская Армия добилась невероятных успехов в победном шествии, которое началось 27 сентября 2020 года.
В результате 44-дневных боевых действий храбрая азербайджанская армия освободила от оккупации более 300 населенных пунктов. Это - города, как Джебраил, Физули, Зангилан, Губадлы, посёлки Миндживан, Агбанд, Бартаз Зангиланского района, поселок Гадрут Ходжавендского района и многие другие сёла, село Суговушан Тертерского района, несколько сел Ходжалинского и Лачинского районов, в том числе, важные стратегические высоты в направлениях Агдара, Муровдаг и Зангилан.
8 ноября 2020 года, спустя 28 лет, от оккупации была освобождена Шуша, город, который имеет огромное символическое значение для азербайджанского народа. Освобождение города Шуши, жемчужины Карабаха, было одной из уникальных военных операций, которые войдут в мировую военную историю. Военные победы Азербайджана, особенно освобождение Шуши от вражеской оккупации, сыграли решающую роль в судьбе войны. Все это привело к тому, что Армения признала свое поражение и капитулировала.
Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 декабря 2020 года в целях увековечения этой беспримерной победы было принято решение торжественно отмечать 8 ноября, как День Победы в Азербайджанской Республике. Эта победа стала торжеством силы и национальной гордости нашего народа, а также имеет исключительное значение с точки зрения престижа и будущего развития нашего государства.