Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin kapitanı, Vətən Müharibəsi şəhidi Samir Mikayıllının ölümündən iki il ötür.
Samir Sabir oğlu Mikayıllı 1993-cü il yanvarın 1-də Ağcabədi rayonunun Salmanbəyli кəndində anadan olub. 1999-2008-ci illərdə Ə.Məmmədov adına Salmanbəyli кənd tam orta məкtəbində, 2008-2010-cu illərdə isə Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseydə təhsil alıb.
2020-ci il Vətən Müharibəsi zamanı Samir Mikayıllı Füzulinin və Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Ailəsinin verdiyi məlumata əsasən, Samir Mikayıllıya Şuşada göstərdiyi igidliyə görə 8 noyabrda kapitan rütbəsi vaxtından əvvəl verilib. Ancaq bir gün sonra, 2020-ci il noyabrın 9-u qəhrəmancasına şəhid olur. Samir Mikayıllı 11 noyabr Ağcabədi rayonunda dəfn edilib.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən Samir Mikayıllı ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Şuşanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib.

Прошло два года со дня гибели капитана Вооруженных Сил Азербайджана, шехида Отечественной войны Самира Микаиллы.
Самир Сабир оглы Микаиллы родился 1 января 1993 года в селе Салманбейли Агджабединского района.
В 1999-2008 годах он учился в средней школе имени А. Мамедова села Салманбейли, а в 2008-2010 годах - в Военном лицее им. Джамшида Нахчыванского.
Во время Отечественной войны 2020 года Самир Микаиллы участвовал в боях за освобождение Физули и Шуши. Согласно информации, предоставленной его семьей, 8 ноября за проявленную храбрость в Шуше Самиру Микаиллы досрочно было присвоено звание капитана. Однако через сутки, 9 ноября 2020 года, он стал шехидом. Самир Микаиллы был похоронен 11 ноября в Агджабединском районе.
Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за достойное выполнение своего долга в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана Самир Микаиллы был посмертно награжден медалями «За Родину» и «За освобождение Шуши».
Личные вещи шехида Самира Микаиллы хранятся в фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.