Tarixçi-şərqşünas alim Nərgiz Əliyevanın yubileyi münasibəti ilə muzeydə tədbir keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru, Nərgiz Əliyevanın 70 illik yubileyi münasibəti ilə muzeydə tədbir keçirilib.
Tədbirdə muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, icraçı direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov, elmi katibi, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova, Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Tarix kafedrasının müdiri, t.ü.f.d., dosent Firdovsiyyə Əhmədova, muzeyin Həmkarlar Təşkilatının üzvləri, Qadınlar Şurasının üzvləri və muzeyin əməkdaşları çıxış edərək, yubilyarı təbrik edib, ona can sağlığı, gələcək fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulayıblar. Eyni zamanda, AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Tarix və antropologiya ixtisası üzrə ekspert şurasının üzvləri adından Anar İsgəndərov, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru, t.e.d., prof. Kərim Şükürov, ADPU-nun Ümumi Tarix və Tarixin Tədrisi Texnologiyası kafedrasının müdiri t.e.d. Sevinc Əliyeva rəsmi təbrik ünvanlayaraq, əlamətdar gün münasibətilə tadqiqatçı-alim Nərgiz Əliyevanı təbrik etmiş və ona daha böyük uğurlar arzu etmişlər.
Nərgiz Ağasəlim qızı Əliyeva 25 noyabr 1952-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Orta məktəbi 1969-cu ildə bitirib, həmin ildə də ADU-nun (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb şöbəsinə daxil olub. Nərgiz Əliyeva universiteti bitirdikdən sonra 1974-cü ildə AMEA Tarix İnstitutunun böyük laborant vəzifəsindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir. N.Əliyeva muzeyin elmi ekspozisiyasının qurulmasında, muzey işlərinin planlaşdırılması və elmi hesabatların yazılmasında, elektron gidlərin və monitor tədqimatların hazırlanmasında, konfransların təşkilində və muzeyin elmi nəşrlərinin redaktəsində yaxından iştirak etmişdir. Tədqiqatçı-alim, həmçinin, muzeyin elmi nəşri olan toplunun redaksiya heyətinin üzvüdür.
N.Əliyeva 1996-cı ildən tarix elmləri namizədi, 2012-ci ildən tarix üzrə elmlər doktorudur. 12 monoqrafiya, 14 kitab, kitab-albom və 200-ə yaxın elmi məqalənin müəllifidir. Azərbaycanda və xaricdə elmi əsərləri dərc olunmuş, 50-yə yaxın simpozium və konfranslarda maraqlı məruzələrlə çıxışlar etmişdir.
Nərgiz Əliyeva tərəfindən İslamın və islam mədəniyyətinin yayılmasında rol oynamış, ölkənin mədəni quruculuğunda yaxından iştirak etmiş mədəniyyət daşıyıcıları- ziyalılar haqqında milli tarixşünaslıqda bu günə qədər məlum olmayan informasiya üzə çıxarılmış, Azərbaycan tarixşünaslığında ilk dəfə olaraq XI-XIII əsrlərdə İslam mədəniyyətinin təşəkkülündə Azərbaycan şəhərlərinin mövqeyi və elmi mühiti tədqiq edilmişdir.
Tarixçi-şərqşünas alim 2005-cı ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı, 2010-cu ildə isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.
Tədbir zamanı muzeyin əməkdaşlarının, həmçinin, yerli və xarici alimlərin təbrikləri və ürək sözlərindən ibarət xüsusi olaraq hazırlanmış video-çarx izlənildi.
Sonda yubilyara hədiyyələr təqdim olundu və xatirə fotoları çəkildi.
Muzey kollektivi adından Nərgiz xanımı yubileyi münasibətilə təbrik edir, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayırıq.

В музее состоялось мероприятие по случаю 70-летия доктора исторических наук, заведующей отделом научных исследований и презентации истории Азербайджана Национального музея истории Азербайджана Наргиз Алиевой.
На мероприятии выступили генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы, исполнительный директор д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров, ученый секретарь, д.ф.п.и. Севиндж Насирова, заведующая кафедрой истории Академии государственного управления, д.ф.п.и., доцент Фирдовсия Ахмедова, члены профсоюза, Женсовета и работники музея и поздравили юбиляра, пожелали крепкого здоровья и успехов в дальнейшей деятельности. Также со знаменательным днем ученого-исследователя Наргиз Алиеву поздравили и пожелали ей больших успехов президент НАНА, академик Иса Габиббейли, от имени членов Экспертного совета по истории и антропологии Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики Анар Искендеров, Генеральный директор Института истории им.А.А.Бакиханова, д.и.н., профессор Карим Шукуров, заведующая кафедрой всеобщей истории и технологии преподавания истории АГПУ, д.ф.п.и. Севиндж Алиева.
Наргиз Агасалим кызы Алиева родилась 25 ноября 1952 года в Баку. Окончив среднюю школу в 1969 году, поступила на отделение арабского языка факультета Востоковедения АГУ (ныне БДУ). После окончания университета в 1974 году Наргиз Алиева прошла долгий путь от должности старшего лаборанта Института истории НАНА до заместителя директора по научной работе Национального музея истории Азербайджана. Н. Алиева принимала непосредственное участие в создании научной экспозиции музея, планировании музейной работы и написании научных отчетов, подготовке электронных путеводителей и мониторных презентаций, организации конференций и редактировании научных изданий музея. Она также является членом редколлегии сборника, являющегося научным изданием музея.
Н. Алиева в 1996 году получила научную степень кандидата исторических наук, в 2012 году – доктора исторических наук. Она является автором 12 монографий, 14 книг и книг-альбомов, около 200 научных статей. Научные работы Н.Алиевой опубликованы и в Азербайджане, и за рубежом. Она приняла участие приблизительно на 50 симпозиумах и конференциях и выступила на них с интересными докладами.
Наргиз Алиева выявила неизвестные в отечественной историографии сведения об интеллигенции, сыгравшей роль в распространении ислама и исламской культуры и непосредственно участвовавшей в культурном строительстве страны, впервые в азербайджанской историографии она изучила позицию и научную среду азербайджанских городов в формировании исламской культуры XI-XIII вв.
В 2005 году ученый-историк была награждена Почетной Грамотой Национальной академии наук Азербайджана, а в 2010 году распоряжением Президента Азербайджанской Республики - медалью «Прогресс».
В ходе мероприятия был представлен специально подготовленный видеоролик, содержащий поздравления и сердечные слова сотрудников музея, а также отечественных и зарубежных ученых.
В завершение юбиляру были вручены подарки и сделаны памятные фотографии.
От имени коллектива музея поздравляем Наргиз ханум с юбилеем и желаем ей успехов в дальнейшей деятельности.