Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə Beynəlxalq Türk Akademiyası arasında elmi əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev ilə görüşüb.
Görüşdə Milli Azərbaycan Tarix Muzeyi ilə Beynəlxalq Türk Akademiyası arasında gələcək elmi əməkdaşlıq imkanları, türk dövlətlərinin tarixi və mədəniyyətinin tədqiqi sahəsində birgə layihələr və elmi fəaliyyətlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Turkic Academy and the National Museum of the History of Azerbaijan discussed the ways of cooperation
The President of the International Turkic Academy Shahin Mustafayev met with Naila Velihanli, the Director of the National Museum of the History of Azerbaijan of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the parties discussed the prospects for scientific cooperation between the Turkic Academy and the National Museum, as well as the possibility of implementing joint projects and organizing scientific events in the field of research on the history and culture of the Turkic countries.