2010-cu ildə, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 90 illik yubileyi münasibətilə hazırlanacaq sərgi üçün material toplamaq məqsədilə muzeyin arxivində işləyərkən gözlənilməz, lakin olduqca maraqlı sənədlərlə üzləşdim. Bu – 1930-40-ci illərdə Muzeydə işləyən əməkdaşların şəxsi işlərinin toplandığı sənədlər qovluğu idi. Həmin qovluqdakı materiallar arasında o vaxtlar Azərbaycan Sənaye İnstitutunun memarlıq fakültəsinin II kurs tələbəsi, 17 yaşlı Heydər Əlirza oğlu Əliyevin öz əli ilə yazdığı üç sənədi gördükdə doğrusu, gözlərimə inanmadım. 1940-ci ilin 2 iyulunda Muzeyin direktoru Zeynal Əliyevin adına ekskursovod vəzifəsinə qəbul olunmaq xahişilə yazılmış ərizəyə avtobioqrafiya və şəxsi vərəqə də əlavə olunmuşdu. Rus dilində səliqəli xətlə yazılmış bu sənədlər onu yazan gəncin, əyalətdən gəlməsinə baxmayaraq, savad və qabiliyyətini əyani nümayiş etdirirdi.
Heydər Əliyevin məlum həyat salnaməsində öz əksini tapmayan bu səhifənin tarixini aydınlaşdırmaq üçün Muzeyin həmin dövr iş fəaliyyəti ilə bir daha tanış oldum. Məlum oldu ki, Xalq Komissarları Sovetinin 1939-cu ilin 11 avqust tarixli sərəncamı ilə muzeydə “Azərbaycanda aprel sosialist inqilabının 20 illiyinə” həsr olunmuş, respublikanın nailiyyətlərini əks etdirən sərginin təşkil edilməsi qərara alınmışdı. Bununla əlaqədar yaradılmış hökumət komissiyası Naxçıvan və Qarabağda da bu mövzuda səyyar sərgilərin keçirilməsi qərarını vermişdi. Sərgi 1940-ci ilin 28 aprelində muzeyin 10 zalında fəaliyyətə başladı. Respublika ictimaiyyətinin böyük maraqla qarşıladığı bu sərgini muzeyin 1940-ci il fəaliyyətinə dair hesabatına əsasən ilin sonunadək 22000 insan ziyarət etmişdi. Xalq Komissarları Sovetinin 29 dekabr 1940-ci il sərəncamına əsasən sərgi bağlanıldı. Elə bu zaman Muzeyin o dövrdə “Muzeylər evi” adlandırılan Tağıyev mülkündən Şirvanşahlar Sarayına köçürülməsi məsələsi gündəmə gətirildi. Sərginin yığışdırılması, muzeyin müasir dövr ekspozisiyasının bağlanılması ilə əlaqədar iş yükü azaldılmış elmi işçilər və xüsusilə, sərgiyə və ekspozisiyaya xidmət edən ekskursovodlar muzeydən getməli oldular. Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 1941-ci ilə aid əmrlər kitabında bu ixtisarlar “Şirvanşahlar Sarayına köçmə ilə bağlı iş şəraitinin dəyişməsi” ilə əlaqələndirilmişdi. Həmin ilin yayında isə həm ixtisarlar, həm də müharibənin başlanması ilə əlaqədar yalnız bir neçə işçisi qalmış Tarix Muzeyi EA-nın Azərbaycan filialında fəaliyyət göstərən Dil və Ədəbiyyat, Tarix, Ensiklopediya və Lüğətlər İnstitutları ilə Tarix, Dil, Ədəbiyyat İnstitutı adı altında vahid qurumda birləşdirildi. Onu da qeyd edim ki, gənc Heydər Əliyev sonralar başqa sahədə işləsə də, tarixə olan marağı onu yenə də tarix fakültəsinə gətirmiş, o, universitetin bu fakültəsində qiyabi təhsil almışdır.

В 2010 году, работая в архиве Национального музея истории Азербайджана по сбору материалов для выставки, которая готовилась по случаю 90-летия Национального музея истории Азербайджана, я столкнулась с неожиданными, но очень интересными документами. Это была папка с документами, содержащими личных дел сотрудников музея, работавших в 1930- 40-х годах. Я не поверила своим глазам, когда среди материалов этой папки увидела три документа, написанные 17-летним Гейдаром Алирза оглы Алиевым, который в то время являлся студентом второго курса архитектурного факультета Азербайджанского индустриального института. К заявлению, написанному 2 июля 1940 года на имя директора музея Зейнала Алиева, с просьбой принять его в качестве экскурсовода были приложены автобиография и личный листок. Эти документы, написанные аккуратным почерком на русском языке, наглядно демонстрировали грамотность и способности писавшего их молодого человека, несмотря на то, что он был выходцем из провинции.
Для выяснения истории этой страницы, не отразившейся в известной биографии Гейдара Алиева, я повторно ознакомилась с рабочей деятельностью Музея того времени. Выяснилось, что постановлением Совета Народных Комиссаров от 11 августа 1939 года было принято решение об организации в музее выставки, посвященной «20-летию Апрельской социалистической революции в Азербайджане», отражающей достижения республики. Созданная в связи с этим правительственная комиссия, приняла решение о проведении на эту тему передвижных выставок в Нахчыване и Карабахе. Выставка открылась 28 апреля 1940 года в 10-ти залах музея. Согласно отчету музея о деятельности за 1940 год, эту выставку, которая общественностью республики была встречена с очень большим интересом, к концу года посетило 22 тысячи человек. По распоряжению Совета Народных Комиссаров от 29 декабря 1940 года выставка должна была закрыться. Тогда же на повестке появился вопрос о переносе музея из усадьбы Тагиева, которая в то время называлась «Дом музеев», во Дворец Ширваншахов. В связи с закрытием выставки, экспозиции современного музея, научные работники, чья нагрузка сократилась, и особенно экскурсоводы, обслуживающие выставку и экспозицию, были вынуждены покинуть музей. В книге указов Музея истории Азербайджана за 1941 год эти сокращения были связаны с «изменениями условий труда, связанными с переездом во Дворец Ширваншахов». Летом того же года музей Истории, в котором из-за увольнений и начала войны работало всего несколько сотрудников, был объединен в единое учреждение с Институтами языка и литературы, истории, энциклопедии и словарей, действовавшими в филиале Академии Наук Азербайджана под названием Институт истории, языка, литературы. Должна отметить, что интерес юного Гейдара Алиева к истории, выбравшего другую сферу деятельности, все же привел его на исторический факультет университета, который он заочно окончил.