Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə "Ümid yeri" uşaq sığınacağında xeyriyyə tədbiri keçirib.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları öz elmi-kütləvi fəalliyyəti ilə yanaşı, məşhur xeyriyyəçi H.Z.Tağıyev irsinin davamçısı və təmsilçisi kimi xeyriyyə işlərinə də diqqət ayırır. Muzey əməkdaşlarının ianəsi ilə toplanan vəsaitlə sözügedən sığınacaqda kimsəsiz uşaqlara qida, isti geyim və müxtəlif həvəsləndirici hədiyyələr təqdim olunub.
Tədbirdə muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi tədbirin əhəmiyyəti haqqında çıxış edərək, həm muzeydə, həm də muzeydənkənar fəaliyyətlərində muzeyin uşaqlara diqqət və qayğı göstərməsini xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən "Ümid yeri" xeyriyyə cəmiyyətinin sədri Nigar Mənsimli rəhbərlik etdiyi müəssisənin müəllim və uşaq kollektivi adından muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya və muzey əməkdaşlarına öz minnətdarlığını bildirib.
Tədbirin sonunda Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə əyləncəli proqram təşkil olunub və uşaqlara hədiyyələr təqdim edilib.

В детском приюте «Умид ери» по случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и праздника Нового года Национальный музей истории Азербайджана провёл благотворительную акцию.
Cледует отметить, что Национальный музей истории Азербайджана, как последователь и представитель наследия известного мецената Г.З.Тагиева, наряду с научно-массовой работой, также уделяет внимание и благотворительной деятельности. На средства, собранные за счет пожертвований сотрудников музея, детям-сиротам в указанном приюте были розданы продукты питания, теплые вещи и различные подарки.
Заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси в своём выступлении рассказала о важности таких мероприятий и подчеркнула внимание и заботу музея о детях, как в музее, так и вне музея.
Затем председатель благотворительного общества «Умид ери» Нигяр Мансимли от имени педагогов и детского коллектива возглавляемого ею учреждения выразила признательность генеральному директору музея, академику Наиле Велиханлы и сотрудникам музея.
В завершение мероприятия состоялась развлекательная программа, организованная Научно-методическим центром по культуре и повышению квалификации Министерства культуры Азербайджанской Республики. Детям были вручены подарки.