21 yanvar 2023-cü il tarixində Roma şəhərində "Terrorizm və siyasi şiddət" mövzusunda I Beynəlxalq Konfrans keçirilib. Konfransda muzeyin Azərbaycan tarixinin tədqiqi və təqdimi şöbəsinin əməkdaşı, t.ü.f.d., dosent Əli Fərhadov "Pəhləvilər dövründə İranda insan haqları uğrunda mübarizə: Tağı Ərani nümunəsi" adlı məruzə ilə onlayn çıxış edib.
Məruzədə qeyd edilib ki, təbrizli marksist filosof, pedaqoq və jurnalist T.Ərani şah rejiminə qarşı mübarizə aparıb, insan haqlarını, sosial-demokrat dövlət quruculuğunu müdafiə edib və nəşr etdirdiyi “Dünya” jurnalı vasitəsilə İran və Azərbaycan əhalisinin maariflənməsinə böyük töhfə verib. T.Ərani öldürülsə də onun ideyaları İran və Azərbaycanın monarxiya əleyhinə demokratik mübarizəsinə ilham mənbəyi olub.

21 января 2023 года в Риме состоялась I Международная конференция под названием «Терроризм и политическое насилие». На конференции с докдадом на тему «Борьба за права человека в Иране в эпоху пехлеви: в лице Таги Арани» выступил сотрудник Отдела научного исследования и презентации истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцент Али Фархадов.
В докладе отмечено, что философ-марксист, педагог и журналист из Тебриза Т. Арани боролся против шахского режима, отстаивал права человека и социал-демократическое государственное строительство и посредством журнала «Дунйа» внес большой вклад в просвещение населения Ирана и Азербайджана. Т. Арани был убит, но его идеи послужили источником вдохновения для демократической борьбы против монархии в Иране и Азербайджане.