10 sentyabr 1806-cı il Rusiya imperatoru I Aleksandr “Mehdiqulu xana ali sərəncam və Qarabağ əhlinə vədlər” adlı fərman imzaladı. Fərmanla Qarabağ xanı kimi təsdiq olunan Mehdiqulu xana hakimiyyət rəmzi olaraq, fəxri bayraq və qılınc göndərilməsi qərarı qəbul edildi. İmperator I Aleksandr tərəfindən vəd edilən bayraq bir il sonra -1807-ci ildə Mehdiqulu xana təqdim edildi. 1822-ci ildə Qarabağ xanlığı ləğv olunanda Mehdiqulu xanın titulu saxlanıldı. 1838-ci il oktyabrın 30-da imperator I Nikolay Qarabağ xanlarının bu bayraqdan hakimiyyət rəmzi kimi istifadə etmək hüququnu təsdiq etdi. Lakin 1845-ci ildə Mehdiqulu xan vəfat edəndən sonra Qarabağın idarə edilməsi rus məmurlarına tapşırıldı və imperiya vədi, fərmanları pozuldu.
Sonralar Fəxri bayraq mühafizə olunması üçün Tiflisdəki Qafqaz Hərbi Tarix Muzeyinə təhvil verildi və ilk dəfə 1913-1917-ci illərdə ictimaiyyətə nümayiş etdirildi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə bayrağın vətənə qaytarılması istiqamətində iş aparılsa da, Cümhuriyyətin süqutu buna imkan vermədi. 1928-ci ildə Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru Davud Şərifov bayrağın qaytarılmasına nail oldu. Bayraq Rusiya imperatorlarının məhz Cavanşir sülaləsindən olan Azərbaycan xanlarının əzəli Azərbaycan ərazisi olan Qarabağın hakimləri kimi tanımalarının maddi sübutudur. Bayraq muzeyə hakimiyyət rəmzi olaraq hədiyyə edilib.
Sözügedən bayrağın sapı bərpaçı-rəssam Əjdər Qafarov tərəfindən təmizlənərək, qoruyucu maddə ilə örtülüb. Eksponatın ucluq hissəsindəki qotazı isə muzeyin bərpaçı-rəssamı Qənirə Məmmədova tərəfindən demontaj edilib. Üzərində olan güləbətin tikmələri, qaytanı, baftası mexaniki və kimyəvi üsulla təmizlənib, qopan ipləri yerinə bərpa edilərək, eksponata ikinci həyat verilib.

10 сентября 1806 г. Российский император Александр I подписал указ «Высокий указ Мехдигулу-хану и обещания народу Карабаха». Было принято решение послать почетный флаг и меч, как символ власти Мехдигулу-хану, который указом был утвержден Карабахским ханом. Обещанное императором Александром I знамя было передано Мехдигулу-хану через год — в 1807 году. Когда в 1822 году Карабахское ханство было упразднено, титул Мехдигулу-хана был сохранен. 30 октября 1838 года император Николай I утвердил право карабахских ханов использовать этот флаг как символ власти. Однако после смерти Мехдигулу-хана в 1845 году управление Карабахом было возложено на русских чиновников, а царское обещание и указы были нарушены.
Позже Почетное знамя было передано на хранение в Кавказский военно-исторический музей в Тифлисе и впервые было выставлено на всеобщее обозрение в 1913-1917 годах. В период Азербайджанской Демократической Республики велись работы по возвращению знамени на родину, но падение республики не позволило претворить это в жизнь. В 1928 году директор Музея истории Азербайджана Давуд Шарифов добился возвращения знамени. Данное знамя является вещественным доказательством того, что российские императоры признали азербайджанских ханов из династии Джаваншир правителями Карабаха, древней территории Азербайджана. Флаг был подарен музею как символ власти.
Флагшток упомянутого знамени был очищен художником-реставратором Аждаром Гафаровым и покрыт защитным веществом. А кисточка знамени была демонтирована художником-реставратором музея Ганирой Мамедовой. Вышивки гюлабатын, кручёный шнур и бафта на нем очищены механическими и химическими обработками.