Azərbaycanın mədəniyyəti, tarixi, görkəmli şəxsiyyətləri barədə maraqlı materiallar dərc edən, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın baş redaktoru olduğu “Baku” jurnalında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin keçirdiyi beynəlxalq sərgilər barədə məqalə dərc olunub. Məqalədə 2022-ci il 12 oktyabr tarixində Xantı-Mansiysk şəhəri Geologiya, neft və qaz muzeyində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyindən təqdim olunmuş fotoşəkillər əsasında keçirilmiş “Hacı Zeynalabdin Tağıyev - sənayeçi və xeyriyyəçi. Rusiya və Azərbaycan tarixində şəxsiyyətin rolu” adlı sərgi haqqında məlumat yer alıb.
Hər iki muzeyin beynəlxalq mədəni əməkdaşlığından bəhs edən məqalədə 2022-ci il 21 oktyabr tarixində Xantı-Mansiysk şəhəri Geologiya, Neft və Qaz Muzeyindən təqdim olunmuş fotoşəkillər əsasında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində keçirilmiş “Azərbaycan Prometeyi - Fərman Salmanov. Sibir neftinin kəşfi” adlı sərgi haqqında da məlumat verilib.

В журнале «Баку», где редактором является вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, публикуются интересные материалы о культуре, истории и выдающихся личностях Азербайджана. В очередном выпуске опубликована статья о международных выставках, проводимых Национальным музеем истории Азербайджана.
Здесь дана информация о выставке «Гаджи Зейналабдин Тагиев - промышленник и меценат. Роль личности в истории России и Азербайджана», проведённой 12 октября 2022 года в Музее геологии, нефти и газа в городе Ханты-Мансийске. Выставка была организована на основе фотоматериалов, представленных Национальным музеем истории Азербайджана.
В статье о международном культурном сотрудничестве между двумя музеями есть также информация о выставке «Азербайджанский Прометей - Фарман Салманов. Открытие сибирской нефти», созданной на основе фотоматериалов, представленных Ханты-Мансийским Музеем геологии, нефти и газа, которая проходила в Национальном музее истории Азербайджана.