Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası əsasında “Çay dəsgahı” adlı yeni kitab-albomu işıq üzü görüb (Bakı: “Təhsil”, 2022, 152 səh., Azərbaycan və ingilis dilində). Kitabın elmi redaktoru muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, elmi məsləhətçi t.ü.f.d., dosent Gülzadə Abdulova, müəllif Fatma Qəniyevadır.
Kitab-albomda Azərbaycan xalqının məişət həyatında mühüm rol oynayan çay mədəniyyəti, o cümlədən XIX-XX əsrin əvvəllərinə aid sənətkarlıq nümunələri elmi-nəzəri baxımdan təqdim olunur. Yeni nəşrdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyasında mühafizə olunan 200-ə yaxın maddi-mədəniyyət nümunəsi xüsusi təsnifat üzrə qruplaşdırılmışdır. Bu təsnifata əsasən metal əşyalar, çini məmulat, tikmə nümunələrindən süfrələr, fərqli tərtibat və təyinata malik qablar əhatəli şəkildə araşdırılmışdır. Həmçinin, kitabda ilk dəfə olaraq, samovarların, çayniklərin, çini qabların istehsal olunduğu fabriklər və onların möhürləri haqqında məlumat verilmişdir.
Eyni zamanda, kitab-albomda muzeyin fondlarında mühafizə olunan müxtəlif tanınmış şəxsiyyətlərə – Azərbaycanın bədii fikrinin görkəmli siması Xurşidbanu Natəvanın, yazıçı-dramaturq M.F.Axundzadənin, yazıçı və maarif xadimi Rəşid bəy Əfəndiyevin ailələrinə, dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anası Şirin xanıma, xalçaçı-rəssam Lətif Kərimova, AMEA-nın müxbir üzvü Xudu Məmmədova, Bakının nüfüzlu ziyalılarından olan Ağaşərif Aşurbəyova məxsus olmuş çay mərasiminin təşkilində istifadə edilən müxtəlif məişət əşyaları haqqında da geniş məlumat verilib.
Qeyd edək ki, muzeyin yeni tərtibatda olan bu nəşri Azərbaycan maddi-mədəniyyətini tədqiq edənlər, həmçinin, geniş oxucu kütləsi üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

На основе коллекции Национального музея истории Азербайджана издана новая книга-альбом под названием «Чайный набор» (Баку: «Тахсил», 2022 г., 152 страницы, на азербайджанском и английском языках). Научный редактор книги – директор музея, академик Наиля Велиханлы, научный консультант – д.ф.п.и., доцент Гульзаде Абдулова, автор – Фатьма Ганиева.
В книге - альбоме представлены чайная культура, составляющая основу быта и других обрядов азербайджанского народа, а также исследованные с научно-теоретической точки зрения образцы мастерства начала XIX-XX веков. В новом издании по специальной классификации сгруппированы около 200 образцов материальной культуры, хранящихся в коллекции Национального музея истории Азербайджана. На основе этой классификации всесторонне исследованы металлические предметы, фарфоровые изделия, образцы вышитых скатертей, посуда различного дизайна и назначения. Также впервые в книге даны сведения о фабриках, производивших самовары, чайники, фарфоровую посуду и о их пломбах.
Также представлена обширная информация о различных предметах быта, хранящихся в фондах музея и когда-то используемых при организации чайной церемонии. Эти предметы принадлежали семьям таких известных личностей, как видный представитель азербайджанской художественной мысли Хуршидбану Натаван, писатель-драматург М.Ф.Ахундзаде, писатель и просветитель Рашид бек Эфендиев, мать великого азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли Ширин Ханум, художник - ковроткач Лятиф Каримов, член-корреспондент НАНА Худу Мамедов, один из влиятельных интеллектуалов Баку Агашариф Ашурбеков.
Следует отметить, что данное новое издание музея является важным пособием для занимающихся изучением материальной культуры Азербайджана, а также для широкого круга читателей.