28 mart – Milli təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü
Bu gün, 28 mart Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günüdür.
1919-cu ildə Azərbaycan Cümhuriyyətinin hərbi naziri Səməd bəy Mehmandarovun əmri ilə nazirlik tərkibində Kəşfiyyat və əks-kəşfiyyat bölməsi təşkil edilib. Müstəqilliyimizin bərpa olunmasından sonra 1991-ci il noyabrın 1-də Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi yaranıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1997-ci il 23 mart tarixli Sərəncamı ilə 28 mart – Milli təhlükəsizlik orqanları işçilərinin peşə bayramı günü kimi elan olunub.
Bugünkü əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda qorunan, DTX-nin tarixi, erməni seperatizminə qarşı mübarizəsinə həsr olunan xüsusi nəşrləri (6 ədəd kitab-albom), 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı “Qartal” XTD-nin istifadə etdiyi hərbi geyim nümunələrini (kitel, hərbi səhra şalvarı, uzunqol köynək, panama, hərbi yay papağı, əlcəklər, hərbi çəkmə, dəbilqə, eynək),  Vətən müharibəsində hərbi əməliyyatlar zamanı çəkilmiş 17 ədəd fotoşəkli, Şuşa şəhərində DTX-nin yerli şöbəsinin açılmasına aid 7 ədəd fotoşəkli təqdim edirik. Həmçinin, muzeyin kolleksiyasına Vətən müharibəsi zamanı DTX tərəfindən götürülmüş hərbi qənimətlər də daxildir.

В 1919 году по приказу военного министра Азербайджанской Республики Самед-бека Мехмандарова в составе министерства был создан Отдел разведки и контрразведки. После восстановления независимости 1 ноября 1991 года было создано Министерство национальной безопасности. Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 23 марта 1997 года, 28 марта объявлен профессиональным праздником сотрудников органов национальной безопасности.
В связи с сегодняшним знаменательным днём представляем вам нижеследующие материалы, хранящиеся в Фонде Отечественной войны - специальные публикации, посвященные истории СГБ и борьбе с армянским сепаратизмом (6 книг-альбомов), образцы военной униформы спецподразделения «Гартал» СГБ, которой пользовались в период 44-дневной Отечественной войны (китель, военные полевые брюки, рубашка с длинными рукавами, панама, военная летняя шапка, перчатки, военные ботинки, каска, очки), 17 фотографий, сделанных во время боевых действий в Отечественной войне, 7 фотографий, связанных с открытием местного отделения СГБ в городе Шуша. Также в коллекцию музея входят военные трофеи, захваченные СГБ во время войны.