Azərbaycan Cümhuriyyəti Nazirlər Şurasının 1918-ci il 26 iyun tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Milli Ordusunun yaradılması tarixi qərarlardan biri oldu. Həmin tarixdə ilk müntəzəm hərbi hissə – əlahiddə Azərbaycan korpusu yaradıldı. Bu qərar müsəlman Şərqində ilk demokratik hökumətin öz ordusunu yaratmasına hüquqi əsas verdi. Həmin ildə Hərb Nazirliyi təsis olundu. Azərbaycanın ilk hərbi naziri Xosrov bəy Sultanov təyin edildi. Daha sonra onu bu postda general Səməd bəy Mehmandarov əvəz etdi. General-leytenant Əliağa Şıxlinski isə nazir müavini təyin edildi.
1920-ci ilin aprelində Sovet işğalından sonra Azərbaycanın Milli Ordusu ləğv edildi. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra isə 1991-ci il oktyabrın 9-da Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti Milli Ordunun yaradılması haqqında qərar qəbul etdi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərlik etdiyi illərdə ölkədə güclü ordu quruculuğuna başlanıldı. Ulu Öndər Heydər Əliyev hərbi təhsil sisteminin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə 1999-cu il yanvarın 20-də Hərbi Akademiyanın yaradılması haqqında fərman imzaladı.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may 1998-ci il tarixli Fərmanına əsasən isə Milli Ordunun yarandığı gün - 26 iyun tarixi Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Günü kimi elan edildi. Hər il bu tarix rəsmi dövlət bayramı kimi qeyd edilir.
Qeyd edək ki, təqdim olunan hərbi geyimlər və silah-sürsat muzeyin Azərbaycan Cümhuriyyəti dövrünü əks etdirən yeni qurulan ekspozisiyasında yer alıb.

26 июня – День Вооруженных Сил Азербайджанской Республики
Распоряжение Совета Министров Азербайджанской Республики от 26 июня 1918 года о создании Азербайджанской Национальной Армии стало одним из исторических решений нового правительства. В этот день была создана первая регулярная воинская часть - отдельный азербайджанский корпус. Это решение дало правовую основу первому демократическому правительству на Востоке для создания своей армии. В том же году было создано Военное Министерство. Первым военным министром Азербайджана был назначен Хосров бек Султанов. Позже на этом посту его сменил генерал Самед-бек Мехмандаров. Заместителем министра был назначен генерал-лейтенант Алиага Шихлинский.
После советской оккупации в апреле 1920 года Азербайджанская национальная армия была упразднена. После восстановления государственной независимости Азербайджана 9 октября 1991 года Верховный Совет Азербайджанской Республики принял решение о создании Национальной Армии.
В период нахождения у власти общенационального лидера Гейдара Алиева в республике начался процесс формирования мощной армии. В целях дальнейшего развития системы военного образования 20 января 1999 года великий лидер Гейдар Алиев подписал указ о создании Военной академии.
Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики от 22 мая 1998 года, день создания Национальной Армии, 26 июня, был объявлен Днем Вооруженных Сил Азербайджанской Республики. Каждый год эта дата отмечается как официальный государственный праздник.
Представленная военная форма и образцы вооружения и боеприпасов вошли в состав вновь созданной экспозиции музея, отражающей период Азербайджанской Республики.