Bu gün, 20 sentyabr Azərbaycanın neft-qaz sənayesi işçilərinin peşə bayramı - "Neftçilər günü"dür. 1994-cü il 20 sentyabr tarixində Bakıda Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Azər-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokunun birgə işləməsi və hasil olunan neftin pay şəkildə bölüşdürülməsi haqqında 8 ölkənin 13 məşhur neft şirkəti ilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin işbirliyini rəsmiləşdirən müqavilə imzalanıb. 4 dildə hazırlanmış sözügedən müqavilə öz tarixi, siyasi və beynəlxalq əhəmiyyətinə görə "Əsrin müqaviləsi" adını alıb. Bu tarixi sazişin imzalanması Azərbaycanı ölkə iqtisadiyyatında müxtəlif beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi və çoxmilyardlı investisiyaların qoyuluşu üçün etibarlı tərəfdaş kimi təsdiq edib. "Əsrin müqaviləsi"ni həyata keçirən rəhbər komitənin ilk iclası isə 24 yanvar 1995-ci il tarixində Azərbaycan Tarixi Muzeyinin “Şərq” zalında keçirilmişdir.
Əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni qurulan ekspozisiyasının Azərbaycanın neft sənayesinin inkişaf tarixini əks etdirən zalından olan görüntüləri təqdim edirik.

Сегодня, 20 сентября, профессиональный праздник работников нефтегазовой отрасли Азербайджана – «День нефтяника»
20 сентября 1994 года в Баку было подписано соглашение, оформляющее сотрудничество Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики с 13 известными нефтяными компаниями из 8 стран по совместной эксплуатации долевого распределения добытой нефти с блока месторождений «Азер-Чираг-Гюнешли», расположенном в азербайджанском секторе Каспийского моря. Контракт, подготовленный на 4 языках, благодаря своему историческому, политическому и международному значению, был назван «Контрактом века». Подписание этого исторического соглашения подтвердило Азербайджан как надежного партнера для реализации различных международных проектов в экономике страны и для осуществления многомиллиардных инвестиций. Первое заседание руководящего комитета, реализовавшего «Контракт века», состоялось 24 января 1995 года в Восточном зале Музея истории Азербайджана.
В связи со знаменательным днем представляем вашему вниманию материалы вновь созданной экспозиции Национального музея истории Азербайджана, отражающей историю развития нефтяной промышленности Азербайджана.