Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə Vətən Müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, hər il sentyabrın 27-si ölkəmizdə Anım Günü kimi qeyd olunur. 27 sentyabr müasir tariximizin şərəfli günüdür. Həmin gün Ermənistan ordusunun ölkəmizə qarşı başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, müzəffər ordumuz işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən Müharibəsinə başlayıb. Müharibə zamanı ordumuzun 3000-dən çox hərbi qulluqçusu şəhid olub, min nəfərdən artıq hərbiçimiz yaralanaraq sağlamlığını itirib.
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin əvvəlində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Vətən müharibəsi fondu yaradılıb. Hazırda fondda 3251 sayda inventar nümunəsi mühafizə olunur. Muzeydə eksponatların gələcək nəsillərə ötürülməsi, şanlı tariximizin təbliği, əbədiləşdirilməsi istiqamətində bir sıra işlər görülüb. Həmin materialların bir qismi 19 may 2021-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın Vətən müharibəsində parlaq qələbəsi və torpaqlarımızın azad edilməsinə həsr olunmuş "Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı böyük sərgi keçirilmişdir. Qeyd edək ki, ölkədə ilk dəfə keçirilən həmin sərgi Vətən Müharibəsinin iştirakçılarına məxsus olmuş eksponatlar əsasında qurulmuşdur.

Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года ежегодно 27 сентября отмечается как День памяти, в знак глубокого уважения ко всем нашим шехидам, героически сражавшимся в Отечественной Войне и погибших за территориальную целостность Азербайджана.
27 сентября – славный день в нашей современной истории. В этот день, в ответ на очередную военную агрессию армянской армии против нашей страны, наша доблестная армия начала Отечественную войну с целью освобождения оккупированных земель. За время войны погибло более 3000 военнослужащих нашей армии, более тысячи военнослужащих получив ранения, потеряли здоровье.
Напомним, что в начале 2021 года в Национальном музее истории Азербайджана был создан фонд Отечественной войны. В настоящее время в фонде насчитывается 3251 единица хранения. В музее проделан ряд работ с целью передачи экспонатов будущим поколениям, популяризации и увековечивания нашей славной истории. 19 мая 2021 года в Национальном музее истории Азербайджана прошла большая выставка под названием «Карабах – вдохновение всех желаний!», посвященная блестящей победе Азербайджана в Отечественной войне и освобождению наших земель.
Отметим, что выставка, проводившаяся впервые в стране, была создана на основе экспонатов, принадлежащих участникам Отечественной Войны. Экспонаты, отражающие нашу славную историю, будут также представлены и в новой экспозиции музея.