Muzeyin dəyərli eksponatlarının nümayiş olunduğu “Uzun Həsən- Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı “ adlı sərginin açılış mərasimi olub
1 noyabr 2023-cü il tarixində Heydər Əliyev Mərkəzində Ağqoyunlu hökmdarı Uzun Həsənin 600 illiyinə həsr olunmuş “Uzun Həsən- Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı” adlı sərginin açılış mərasimi baş tutub.
Sərginin açılışı zamanı Heydər Əliyev Mərkəzinin Tədbirlərin və sərgilərin təşkili departamentinin direktoru Əminə Məlikova, Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri Cahit Bağçı, Türkiyə Respublikası Dövlət Arxivinin rəhbəri, professor Uğur Ünal, Yunus Əmrə İnstitutunun rəhbəri Şeref Ateş tədbirin əhəmiyyəti haqqında çıxış ediblər. Eyni zamanda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı muzeyin dəyərli eksponatlarının sözügedən sərgidə nümayişi və tarixi əhəmiyyəti ilə bağlı müxtəlif KİV nümayəndələrinə ətraflı müsahibə verib. Sərginin kuratoru isə t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədovdur.
Qeyd edək ki, sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə yanaşı, ölkənin digər aparıcı muzeylərinin və Türkiyə Hərb Muzeyinin (Harbiye Askeri Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığı) unikal eksponatları nümayiş olunub. Nümunələr arasında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya elmi fond şöbəsi, Silahlar və bayraqlar fondu, Numizmatika fondu, Təsviri materiallar fondunda qorunan 41 ədəd dəyərli eksponat yer alır.

Состоялось открытие выставки «Узун Гасан – правитель государства Аггоюнлу», где были представлены ценные экспонаты музея
1 ноября 2023 года в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония открытия выставки «Узун Гасан – правитель государства Аггоюнлу», посвящённой 600-летию правителя Аггоюнлу Узун Гасана.
На открытии выставки директор департамента мероприятий и выставок Центра Гейдара Алиева Амина Меликова, Посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи, руководитель Государственного архива Турецкой Республики, профессор Угур Унал, руководитель Института Юнуса Амре Шереф Атеш в своих выступлениях отметили важность данного мероприятия. В то же время директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы дала интервью представителям различных СМИ, в котором подробно рассказала об истории ценных музейных экспонатов, представленных на данной выставке. Куратор выставки – д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов.
Отметим, что помимо экспонатов Национального музея истории Азербайджана, на выставке были представлены также уникальные экспонаты и других ведущих музеев страны и в том числе, Военного музея Турции («Военный музей Харбие и Командование культурного объекта»).
На выставке представлен 41 ценный экспонат, хранящийся в Научно-фондовом отделе Археологии, Фонде оружия и флагов, фонде Нумизматики, Фонде изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана.