Muzeydə “Meydan hərəkatı” - Milli Dirçəliş Günü ilə bağlı fotoşəkillər qorunur
Bu gün -17 noyabr Azərbaycanda “Meydan hərəkatı”-Milli Dirçəliş Günü kimi qeyd olunur. 1988-ci ilin noyabrında Qarabağda Topxana meşəsinin qırılmasına etiraz edən xalq Bakıda mərkəzi meydana (indiki Azadlıq meydanı) toplandı. Noyabrın 17-dən etiraz çıxışları fasiləsiz olaraq davam etdi. Meydan hərəkatında Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün dayandırılması, Qarabağda anti-Azərbaycan siyasəti yeridən qurumun ləğv olunması, Ermənistana qarşı iqtisadi sanksiyalar tətbiq edilməsi tələbləri irəli sürüldü. Mitinqdə ilk dəfə Azərbaycan Cümhuriyyətinin üçrəngli bayrağı qaldırıldı. Bakının mərkəzi meydanına (indiki Azadlıq meydanı) ordu hissələri yeridildi və mitinq dağıdıldı.
Milli azadlıq mübarizəmizin tarixinə “meydan hərəkatı” adı ilə daxil olan bu mühüm hadisə hər il noyabrın 17-si ölkəmizdə Milli Dirçəliş Günü kimi qeyd edilir. Əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda qorunan, qürurverici tarixi hadisəni əks etdirən fotoşəkilləri təqdim edirik.

В музее хранятся фотографии, связанные с «движением Мейдан» – Днем национального возрождения.
17 ноября в Азербайджане отмечается как «Движение Мейдан» – День национального возрождения. В ноябре 1988 года люди, протестовавшие против вырубки леса Топхана в Карабахе, собрались на центральной площади (ныне площадь Азадлыг) в Баку. Начиная с 17 ноября, протесты продолжались беспрерывно. В ходе движения на площади были выдвинуты следующие требования - приостановить агрессию Армении против Азербайджана, ликвидировать общество, осуществляющее антиазербайджанскую политику в Карабахе, применить экономические санкции против Армении. На митинге впервые был поднят трехцветный флаг Азербайджанской Республики. На центральную площадь Баку были введены подразделения Советской армии, в результате чего митинг был разогнан.
Это важное событие, вошедшее в историю нашей национально-освободительной борьбы под названием «Движение Мейдан», ежегодно отмечается 17 ноября как День национального возрождения в нашей стране. В связи со знаменательным днем представляем фотографии, отражающие решающее историческое событие, которые хранятся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана.