Muzeyə şəhid leytenant Erkin Hüseynovun şəxsi əşyaları təqdim olunub
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin leytenantı Erkin Ədalət oğlu Hüseynov 12 oktyabr 1998-ci ildə Gəncə şəhərinin Sadıllı qəsəbəsində anadan olub. Erkin Hüseynov Gəncə şəhəri 17 nömrəli tam orta məktəbdə təhsil alıb. 2016-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinə daxil olub. 2020-ci ildə həmin təhsil müssəsini bitirib, daha sonra hərbi xidmətə yollanıb. 2021-ci ilin sentyabr-noyabr aylarında Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Təlim və Tədris Mərkəzində Ehtiyat zabit hazırlığı kursunu müvəffəqiyyətlə başa vurub və leytenant hərbi rütbəsinə layiq görülüb. 2022-ci il 11 may-15 iyul tarixlərində “Komando” Dağ Təlim Mərkəzində keçirilmiş “Komando başlanğıc kursu”nu müvəffqiyyətlə bitirmiş və “Komando başlanğıc döş nişanı” ilə təltif olunmuşdur. Erkin Hüseynov 2022-ci il sentyabrın 12-də Kəlbəcər rayonunda Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən törədilən genişmiqyaslı təxribatın qarşısının alınması zamanı şəhid olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Erkin Hüseynov ölümündən sonra “Vətən uğrunda” medalı və “Azərbaycan bayrağı” ordeni ilə təltif edilib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fonduna yeni daxil olan şəhid Erkin Hüseynovun şəxsi əşyalarını təqdim edirik.
Şəhid Erkin Hüseynova aid şəxsi əşyalar muzeyin əməkdaşı, Sənədli mənbələrin elmi fond şöbəsinin müdiri Esmira Rəhimova vasitəsilə muzeyə təhvil verilib.

Лейтенант Вооруженных Сил Азербайджана Эркин Гусейнов родился 12 октября 1988 года в поселке Садыллы города Гянджи. Эркин Гусейнов учился в полной средней школе №17 города Гянджи. В 2016 году он поступил на факультет социальных наук и психологии Бакинского государственного университета. В 2020 году завершив учёбу, отправился на военную службу. В сентябре-ноябре 2021 года он успешно прошел курс подготовки офицеров запаса в Учебно-тренировочном центре ВС Азербайджана и ему было присвоено воинское звание лейтенанта. С 11 мая по 15 июля 2022 года он успешно прошел «Курс посвящения в коммандос», проходивший в Горном учебном центре коммандос и был награжден «Знаком посвящения в коммандос». Эркин Гусейнов погиб 12 сентября 2022 года при предотвращении широкомасштабной диверсии, совершенной ВС Армении в Кельбаджарском районе.
Указом президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Эркин Гусейнов был посмертно награжден медалью «За Отечество» и орденом «Флаг Азербайджана»
Представляем личные вещи шехида Эркина Гусейнова, недавно поступившие в фонд Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.
Личные вещи, принадлежавшие шехиду Эркину Гусейнову, были переданы в музей через сотрудницу музея, заведующую Научно-фондовым отделом документальных источников Эсмиру Рагимову.