Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycana Birgə Yardım Təşkilatı (UAFA) Yasamal Rayon İcma Əsaslı Reabilitasiya Mərkəzinin valideyn birliyinin dəstəyi və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların iştirakı ilə “Zəhmət ilə gələn zinət. Dərsimiz - Hacı Zeynalabdin” adlı interaktiv dərs keçirilib. Məqsəd sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyası, məktəbdənkənar təhsil müəssisələrinə cəlbi, asudə vaxtlarının səmərəli təşkilidir.
İki hissədən ibarət olan dərsin birinci hissəsində şagirdlərə H.Z.Tağıyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edilib. Dərsin ikinci hissəsində isə intellektual oyun təşkil olunub.
Tədbirin sonunda Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində fiziki məhdudiyyətli insanların rahat və maneəsiz hərəkəti, eksponatlar haqqında məlumatları əldə edə bilmələri üçün bir çox inklüziv layihələrin, xeyriyyə aksiyalarının müvəffəqiyyətlə həyata keçirildiyini vurğulayıb. Sonra Azərbaycana Birgə Yardım Təşkilatı (UAFA) Yasamal Rayon İcma Əsaslı Reabilitasiya Mərkəzinin valideyn birliyinin sədri Zəhra Xələfova qeyd edib ki, belə layihələr uşaqların və onların valideynlərinin cəmiyyətdə daha fəal olmasına, yeni dostlar qazanmasına, ünsiyyətdə olmasına kömək olur.

В Национальном музее истории Азербайджана при поддержке Сообщества родителей Реабилитационного центра на общественных началах Ясамальского района (UAFA) с участием детей, нуждающихся в особом уходе, прошел интерактивный урок под названием «Богатство, доставшееся тяжелым трудом. Наш урок – Гаджи Зейналабдин». Цель таких занятий – интеграция детей с ограниченными возможностями в общество, вовлечение их во внешкольные образовательные учреждения, эффективная организация их свободного времени.
В первой части занятия учащимся рассказали о жизни и деятельности Г.З.Тагиева. Во второй части была организована интеллектуальная игра.
В завершении мероприятия заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси подчеркнула, что для беспрепятственного передвижения и облегчённого получения информации об экспонатах в Национальном музее истории Азербайджана успешно реализовано множество инклюзивных проектов и благотворительных акций. Затем председатель Сообщества родителей Реабилитационного центра на общественных началах Ясамальского района (UAFA) Захра Халафова отметила, что подобные проекты помогают детям и их родителям быть более активными в обществе, заводить новых друзей и общаться с ними.