Vətən Müharibəsinin qazisi Radif Mustafayevin şəxsi əşyaları muzeyə təqdim olunub
Vətən Müharibəsinin qazisi Radif Mustafayevin şəxsi əşyaları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təqdim olunub. Radif Heybət oğlu Mustafayev 23 aprel 1978-ci ildə Lənkəran rayonu Kənarmeşə kəndində anadan olub və Kənarmeşə kənd orta məktəbində təhsil alıb. Radif Mustafayev 1995-1999-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində Fəlsəfə ixtisası üzrə bakalavr pilləsində təhsil almış, daha sonra 1999-2001-ci illərdə BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində Sosial fəlsəfə ixtisası üzrə magistr təhsilini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
Radif Mustafayev 2006-2007-ci illərdə leytenant rütbəsi ilə motoatıcı taqım komandiri olaraq, cəbhə bölgəsində həqiqi hərbi xidmət keçmiş və baş leytenant hərbi rütbəsində ehtiyata buraxılmışdır.
Radif Mustafayev 2008-ci ildə elmi fəaliyyətinə davam etmiş, namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsinə, 2018-ci ildə dosent elmi adına layiq görülmüşdür.
Radif Mustafayev 2020-ci ildə Vətən Müharibəsində iştirak etmiş və Cəbrayıl, Füzuli, Laçın rayonlarının azad olunmasına görə medallara layiq görülmüşdür. Bir sıra yerli və xarici əsərlərin müəllifi olan Radif Mustafayev hazırda AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun “İslam fəlsəfəsi” şöbəsinin aparıcı elmi işçisidir.
Qeyd edək ki, Radif Mustafayevin şəxsi əşyaları (isimlik, hərbi səhra fincanı, fotolar, tərcümeyi-hal, qızına yazdığı məktub və s.) muzeyin əməkdaşı, t.ü.f.d. Aygün Məmmədovanın vasitəsilə Vətən müharibəsi fonduna təhvil verilib.

В музей переданы личные вещи ветерана Отечественной войны Радифа Мустафаев
Личные вещи ветерана Отечественной войны Радифа Мустафаева переданы в Национальный музей истории Азербайджана. Радиф Гейбат оглы Мустафаев родился 23 апреля 1978 года в селе Кенармеше Лянкяранского района, учился в средней школе того же села. В 1995-1999 годах учился на бакалавриате факультета социальных наук и психологии Бакинского Государственного Университета (БГУ), а в 1999-2001 годах с отличием окончил магистратуру по социальной философии на факультете социальных наук и психологии БГУ.
Радиф Мустафаев в 2006-2007 годах проходил действительную военную службу на передовой в должности командира мотострелкового взвода в звании лейтенанта, и был уволен в запас в воинском звании старшего лейтенанта.
В 2008 году Радиф Мустафаев продолжил научную деятельность, защитил кандидатскую диссертацию, после чего ему была присвоена учёная степень доктора философии по философии, а в 2018 году он получил звание доцента.
Радиф Мустафаев в 2020 году участвовал в Отечественной войне и был награжден медалями за освобождение Джебраильского, Физулинского и Лачинского районов. Радиф Мустафаев, автор ряда отечественных и зарубежных работ, в настоящее время является ведущим научным сотрудником отдела «Исламская философия» Института философии и социологии НАНА.
Следует отметить, что личные вещи Радифа Мустафаева(солдатский медальон (футляр с данными) военно-полевая кружка, фотографии, биография, письмо дочери и т.д.) передан в Фонд Отечественной войны посредством сотрудника музея, д.ф.п.и. Айгюн Мамедовой.