Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinin ilk iclasının keçirilmisindən 105 il ötür
105 il bundan əvvəl, 1918-ci il dekabrın 7-də məşhur xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin keçmiş Qızlar məktəbinin binasında (indiki Əlyazmalar İnstitutu) müsəlman Şərqində ilk dəfə olaraq Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinin ilk iclası təntənəli şəkildə açılışı baş tutub. Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamenti qısa müddətdə fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, onun gördüyü mühüm işlər Azərbaycan tarixində silinməz izlər qoyub. Parlamentin əsas məqsədi isə Azərbaycan Cümhuriyyətinin müstəqilliyi və ərazi toxunulmazlığı, milli və siyasi hüquqlarını qoruyub saxlamaq, Azərbaycan xalqının və hökümətinin digər xalqlar və hökümətlərlə, xüsusilə qonşu dövlətlərlə dostluq əlaqələrini yaratmaq və möhkəmləndirmək, respublikada hüquqi-demokratik dövlət quruluşunu bərqərar etmək, geniş sosial islahatlar həyata keçirmək idi.
Əlamətdar günlə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materillar fondunda qorunan və yeni qurulan ekspozisyada nümayiş olunacaq “Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinin ilk iclası” adlı rəsm əsərini təqdim edirik (Rəssam: Xalq rəssamı Əziz Əzizov).

Со дня первой сессии Парламента Азербайджанской Республики прошло105 лет
105 лет назад, 7 декабря 1918 года, впервые на мусульманском Востоке в здании бывшей женской школы известного мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева (ныне Институт рукописей) торжественно открылась первая сессия Парламента Азербайджанской Республики. Несмотря на то, что Парламент Азербайджанской Республики действовал совсем недолго, его важная деятельность оставила неизгладимый след в истории Азербайджана. Основная цель Парламента заключалась в следующем: сохранение независимости и территориальной целостности, национальных и политических прав Азербайджанской Республики, создание и укрепление дружественных отношений азербайджанского народа и правительства с другими народами и государствами, особенно с соседними странами, создание в республике правового демократического государственного устройство, проведение масштабных социальных реформ.
В связи со знаменательным днем представляем вашему вниманию картину «Первое заседание Парламента Азербайджанской Республики», которая хранится в Фонде изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана и представленную во вновь созданной экспозиции (Художник: Народный художник Азиз Азизов).