Bu gün, 28 yanvar “Azərbaycan” jurnalının yaranmasından 101 il ötür. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan” ədəbi-bədii jurnalının ilk sayı Xalq Maarifi Komissarlığının 24 oktyabr 1922-ci il tarixli kollegiya iclasının qərarı ilə 1923-cü il yanvarın 28-də “Maarif və mədəniyyət” adı ilə nəşr olunub. Jurnalın ilk redaktoru görkəmli ədib və maarif xadimi Tağı Şahbazi təyin edilib. Respublikanın ictimai-siyasi və ədəbi-mədəni həyatında baş verən hadisələrlə əlaqədar jurnalın adı 6 dəfə dəyişdirilib, 1923-1927-ci illərdə “Maarif və mədəniyyət ” , 1923-1936 və 1946-1952 -ci illərdə “Revolyusiya və kultura”, 1941-1946-cı illərdə “Vətən uğrunda” və nəhayət 1953-cü ildən bu günə qədər öz məzmun və qayəsinə görə “Azərbaycan” adı altında oxuculara təqdim edilib.
Sözügedən jurnala müxtəlif illərdə yazıçı, publisist Tağı Şahbazi, dövlət xadimi Cəlil Məmmədzadə, publisist, alim Ruhulla Axundov, ədəbiyyatşünas, tənqidçi Mustafa Quluyev və başqa ziyalılıar redaktorluq ediblər.

Со дня создания журнала «Азербайджан» прошёл 101 год
Сегодня, 28 января, исполнился 101 год со дня создания журнала "Азербайджан". Первый номер литературно-художественного журнала «Азербайджан», действующего при Союзе писателей Азербайджана, был издан 28 января 1923 года под названием «Образование и культура» по решению коллегии Наркомата народного просвещения от 24 октября 1922 года. Первым редактором журнала был назначен видный писатель и педагог Таги Шахбази. В связи с событиями, происходившими в общественно-политической и литературно-культурной жизни республики название журнала менялось 6 раз - в 1923-1927 годах «Просвещение и культура», «Революция и культура» в 1923-1936 и 1946-1952 годах, в 1941-1946 гг. «За Отечество» и, наконец, с 1953 года и по сегодняшний день он издаётся под названием «Азербайджан».
В разные годы редакторами журнала были писатель, публицист Таги Шахбази, государственный деятель Джалил Мамедзаде, публицист, учёный Рухулла Ахундов, литературовед, критик Мустафа Гулуев и др.