Prezident İlham Əliyevin 30 dekabr 2023-cü il sərəncamına əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Milli-mədəni irsin təbliği” layihəsi əsasında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 2024-cü il 23 may tarixində “Naxçıvan – qədim diyar” adlı rəsm və əl işlərindən ibarət müsabiqə-sərgi keçiriləcək. Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd Azərbaycanın qədim diyarı Naxçıvanın tarixini, maddi mədəniyyətini gənc nəslə daha yaxından tanıtmaq, gözoxşayan təbiətini tərənnüm etməkdir.
Müsabiqənin şərtləri: Təqdim olunan incəsənət nümunələrinin Naxçıvanın maddi mədəniyyətini, təbiətini əks etdirmələri əsas şərtlərdən biridir. Müsabiqədə mövzuya uyğun rəsm əsəri, tikiş, toxuculuq məmulatı, dekorativ tətbiqi sənət, gipsdən düzəldilmiş fiqurlar, heykəltəraşlıq nümunələri, applikasiya və s. hazırlanmış əl işləri ilə respublikanın müxtəlif regionlarından istedadlı, bacarıqlı hər kəs iştirak edə bilər.
Müsabiqə 2 mərhələdə - I təsviri incəsənət, II tətbiqi incəsənət nümunələri üzrə keçiriləcək. İncəsənət xadimləri, sənətşünas, rəssamlardan ibarət Münsiflər Heyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə hər iki mərhələ üzrə 3 nəfər qalib seçilib elan olunacaq. Hər bir iştirakçıya sertifikat təqdim olunacaq, qaliblər mükafat və Fəxri Fərmanla təltif ediləcək. Müsabiqə qaliblərinin ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə tədbir KİV-də işıqlandırılacaq.
Müsabiqə üzrə tələblər: müsabiqəyə hər bir iştirakçı 1 iş göndərə bilər; əl işləri təqdim edilərkən müəllif haqqında ətraflı məlumat- adı, soyadı, atasının adı, təvəllüdü, oxuduğu məktəb, ali məktəb, işlədiyi müəssisə və əlaqə vasitəsi qeyd olunmalıdır; əl işləri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi İnnovasiya və təhsil proqramları şöbəsinə (H.Z.Tağıyev küç. 4) təqdim olunmalıdır.
Müsabiqədə iştirak ödənişlidir. Rəsm əsərləri və əl işlərinin qəbuluna 8 aprel tarixində start veriləcək.
Son müraciət tarixi: 20 may 2024-cü il. Əlavə məlumat üçün əlaqə nömrələri: 055-665-52-57; 055-734-76-64 Ünvan: Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi H.Z.Tağıyev küç. 4.

Музей объявляет конкурс произведений изобразительного и прикладного искусства «Нахчыван – древняя земля»
Согласно постановлению Президента Ильхама Алиева от 30 декабря 2023 года, на основе проекта «Пропаганда национально-культурного наследия», посвященного 100-летию образования Нахчыванской Автономной Республики, в Национальном музее истории Азербайджана 23 мая 2024 года будет проведен конкурс-выставка рисунков и изделий ручной работы на тему «Нахчыван – древняя земля». Основная цель конкурса – ознакомить молодое поколение с историей и материальной культурой Нахчывана, древней земли Азербайджана, воспеть его прекрасную природу.
Условия конкурса: Одно из главных условий - представленные образцы искусства должны отражать материальную культуру и природу Нахчывана. В конкурсе могут принять участие все талантливые люди из разных регионов республики, представив такие тематические произведения искусства как шитье, текстиль, декоративно-прикладное искусство, гипсовые фигурки, образцы скульптуры, аппликации и т.д. Конкурс будет проходить в 2 этапа – I изобразительное искусство, II - образцы прикладного искусства. Члены жюри, состоящего из деятетелей искусства – художников и искусствоведов, в обоих этапах изберут по 3 победителя. Каждому участнику будет вручен сертификат, победители будут награждены призом и Почетной грамотой. В целях информирования общественности о победителях конкурса мероприятие будет освещаться в средствах массовой информации.
Требования конкурса: каждый участник может отправить на конкурс 1 работу; при представлении работы должны быть указаны подробные сведения об авторе - имя, фамилия, отчество, дата рождения, школа, вуз, учреждение, в котором он(а) учится или работает, и контактные данные; работы надо сдать в Отдел инноваций и образовательных программ Национального музея истории Азербайджана (ул. Г.З.Тагиева, 4). Участие в конкурсе платное.
Прием рисунков и изделий ручной работы начнется 8 апреля. Крайний срок сдачи заявок: 20 мая 2024 г.
Контактные телефоны для дополнительной информации: 055-665-52-57; 055-734-76-64 Адрес: Национальный музей истории Азербайджана, ул. . Г.З.Тагиева 4.