Vətən Müharibəsinin şəhidi mayor Vüsal Vəliyevə həsr olunmuş “Qisas – 44” (Bakı: “Savad”, 2022, 220 s., tərt. ed. Əpoş Vəliyev) adlı kitab şəhidin qardaşı f.ü.f.d. Əpoş Vəliyev (Elyar İslamoğlu) tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilib. Kitabda şəhid mayor Vüsal Vəliyevə həsr olunmuş məqalələr, şeirlər, poemalar, xatirələr, şəkillər yer alıb.
Şəhid mayor Vüsal Vəliyev 1988-ci il iyulun 15-də Şərur rayonunun Dizə kəndində anadan olub. 1994-2002-ci illərdə Dizə kənd tam orta məktəbində, 2002-2005-ci illərdə Heydər Əliyev adına Hərbi Liseydə təhsil alıb. 2005-2009-cu illərdə Heydər Əliyev adına Ali Hərbi Məktəbdə təhsil alıb. Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə təlimini uğurla başa vurub.
Vüsal Vəliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən müharibəsi zamanı həmlə taborunun komandiri olaraq iştirak edib. Noyabrın 9-da Şuşa uğrunda gedən döyüşlər zamanı şəhid olub. 14 dekabrda Şərur şəhərindəki Şəhidlər xiyabanında dəfn olunub.
Mayor Vüsal Vəliyev hərbi xidmət dövründə “Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin 95 illiyi (1928-2013) Yubiley medalı”, “Azərbaycan Ordusunun 100 illiyi (1918-2018) Yubiley Medalı”, “10 il Qüsursuz xidmətlərə görə” 3-cü dərəcəli medalla təltif olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamına əsasən mayor Vüsal Vəliyev ölümündən sonra "Vətən uğrunda", “Kəlbəcərin azad olunmasına görə”, “İgidliyə görə” medalları və “Azərbaycan bayrağı” ordeni ilə təltif edilib.

Музею подарена книга, посвященная шехиду Отечественной войны майору Вусалу Велиеву
В Национальный музей истории Азербайджана поступила книга «Месть-44» (Баку: «Савад», 2022, 220 с., составитель Апош Велиев), посвящённая шехиду Отечественной войны майору Вусалу Велиеву. Книгу в музей передал брат шехида Апош Велиев (Эльяр Исламоглу). В книге собраны записи, стихи, поэмы, воспоминания, посвященные шехиду майору Вусалу Велиеву, его фотографии.
Вусал Велиев родился 15 июля 1988 года в селе Дизе Шарурского района. В 1994-2002 годах учился в средней школе села Дизе, а в 2002-2005 годах - в Военном лицее имени Гейдара Алиева. В 2005-2009 годах учился в Высшем военном училище имени Гейдара Алиева. Он успешно завершил обучение в войсках специального назначения.
В ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, Вусал Велиев участвовал в боях, будучи командиром штурмового батальона. Погиб 9 ноября в боях за Шушу. Похоронен 14 декабря на аллее Шехидов в городе Шаруре.
В период военной службы Вусал Велиев был награждён юбилейными медалями «95-летие Вооруженных Сил Азербайджанской Республики(1928-2013)», «100-летие Азербайджанской Армии (1918-2018 гг.)», медалью 3 степени «За 10 лет безупречной службы».
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева майор Вусал Велиев посмертно награжден медалями «За Родину», «За освобождение Кельбаджара», «За отвагу» и орденом «Флаг Азербайджана».