Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə muzeyə yeni meteriallar hədiyyə edilib.
Materiallar arasında Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi Heydər Əliyevə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adının verilməsi münasibətilə Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının Leninqrad Vilayət Partiya Komitəsinin katibi Qriqori Vasilyeviç Romanov tərəfindən ünvanlanmış teleqramın surəti, Rus İmperator Ordusunda yeganə müsəlman general-adyutant olmuş, Süvari alayının leyb-qvardiyasının komandiri Hüseyn Xan Naxçıvanskinin və İmperator ailəsinin üzvlərinin Süvari alayının leyb-qvardiyasının paradı zamanı (1909-cu il) çəkilmiş fotonun surəti, Peterburq Konservatoriyasının məzunu Üzeyir Hacıbəylinin şəxsi işinin surəti yer alır.
Qeyd edək ki, sözügedən materillar 3 aprel 2024-cü il tarixində Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinin qubernatoru Aleksandr Beqlov tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə rəsmi görüş zamanı təqdim olunub.

Представляем материалы, подаренные музею Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева музею были переданы новые материалы.
Среди данных материалов имеются: копия телеграммы секретаря Ленинградского обкома КПСС Григория Васильевича Романова, адресованной первому секретарю ЦК Компартии Азербайджана Гейдару Алиеву по случаю присвоения ему звания Героя Социалистического Труда, копия фото(1909) с изображением командира лейб-гвардии Конного полка генерала Гусейн Хана Нахчиванского и членов императорской фамилии во время парада лейб-гвардии Конного полка, и копия личного дела выпускника Петербургской Консерватории Узеира Гаджибейли.
Отметим, что указанные материалы были представлены Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву губернатором города Санкт-Петербурга Российской Федерации Александром Бегловым в ходе официальной встречи 3 апреля 2024 года.