Muzeydə “Muzey eksponatları şagirdlərin rəngli dünyasında” layihəsi çərçivəsində sərgi-tədbir keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Muzey eksponatları şagirdlərin rəngli dünyasında” layihəsi çərçivəsində “Naxçıvanın maddi, mədəni irsi muzey arxeologiyası və etnoqrafiyası müstəvisində” adlı sərgi-tədbir keçirilib. Sərgi-tədbir Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən keçirilib.
Tədbirin birinci hissəsində 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin şagirdlərinin muzey eksponatları əsasında çəkdikəri rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi tədbiri giriş sözü ilə açaraq, qeyd edib ki, 2020-ci ildən başlayan bu layihədə Respublikanın 100-ə yaxın ümumtəhsil məktəbi, müxtəlif təşkilatlar və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar iştirak edib. F.Şəmsi çıxışında "həm də bu layihənin hər il 18 may-Beynəlxalq Muzeylər Günü ərəfəsində keçirildiyini və bu ilin devizinin “Muzeylərdə təhsil və tədqiqat” olduğunu vurğulayıb. Sonra çıxış edən Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nasir Quluzadə muzeyin Arxeologiya fondunda qorunan Naxçıvan inciləri haqqında, Etnoqrafiya elmi fond şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülzadə Abdulova isə muzeyin Etnoqrafiya fondunda qorunan Naxçıvana aid etnoqrafik materiallar haqqında məlumat verib. Tədbirdə 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktor müavini Aynurə Məlikova çıxış edərək, tədbirdə həm də sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların iştirak etdiyini vurğulayıb və onların muzeyə cəlb olunması, cəmiyyətə inteqrasiyası üçün belə stimullaşdırıcı layihələrin vacibliyini qeyd edib. Daha sonra çıxış edən muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi, sözügedən layihənin rəhbəri Qənirə Qafarlı layihənin keçirilməsində dəstək olan hər kəsə təşəkkürünü bildirərək, belə layihələrin muzey-təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi və muzey eksponatlarının təbliği məqsədilə keçirildiyini bildirib.
Sonda Bədii hissə nümayiş olunub. Bədii hissədə Badamdar qəsəbə Mədəniyyət evinin üzvlərinin və Ş.Ələkbərova adına 20 nömrəli Onbirillik Musiqi Məktəbinin şagirdlərinin ifasında musiqi və rəqs nömrələri nümayiş olunub. Layihədə iştirak edən gənc rəssamlar, müəllimlər, bədii hissə iştirakçıları sertifikat və təşəkkürnamələr ilə təltif olunub.
Xatırladaq ki, sözügedən layihə çərçivəsində 2020-ci ildən etibarən hər il 18 may-Beynəlxalq Muzeylər Günü ərəfəsində tədbirlər keçirilir.

В музее прошла выставка-мероприятие в рамках проекта «Музейные экспонаты в красочном мире учащихся»
В Национальном музее истории Азербайджана в рамках проекта «Музейные экспонаты в красочном мире учащихся» состоялась выставка-мероприятие «Материальное и культурное наследие Нахчывана в плоскости музейной археологии и этнографии». Выставка-мероприятие проведена согласно Указу Президента Азербайджанской Республики о праздновании 100-летия Нахчыванской Автономной Республики.
В первой части мероприятия была просмотрена выставка картин, выполненных воспитанниками Центра развития детей и молодёжи №5 на основе музейных экспонатов.
Открывая мероприятие вступительной речью, заведующая Отдела инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси отметила, что в проекте, стартовавшем в 2020 году, приняли участие около 100 общеобразовательных школ республики, различные организации и дети с ограниченными возможностями здоровья. Ф. Шамси подчеркнула также, что данный проект проводится ежегодно накануне 18 мая – Международного дня музеев, а девиз этого года – «Образование и исследования в музеях».
Затем заведующий Научно-фондовым отделом Археологии, д. ф.п.и., доцент Насир Гулузаде представил информацию о жемчужинах Нахчывана, хранящихся в фонде Археологии, а заведующая Научно-фондовым отделом Этнографии, д.ф.п.и., доцент Гульзаде Абдулова дала информацию об этнографических материалах, связанных с Нахчываном, хранящихся в фонде Этнографии музея.
На мероприятии выступила заместитель директора Центра развития детей и молодёжи №5 Айнура Меликова, которая подчеркнула, что в мероприятии также приняли участие дети с ограниченными возможностями здоровья и отметила важность подобных стимулирующих проектов для их вовлечения в работу музея и их интеграции в общество. Руководитель данного проекта, главный специалист Отдела инноваций и образовательных программ музея Ганира Гафарли выразила благодарность всем, кто поддержал проект, и отметила, что подобные проекты проводятся с целью укрепления музейно-образовательных связей и пропаганды музейных экспонатов.
В завершение была представлена художественная часть, в которой выступили с музыкальными и танцевальными номерами члены Дома культуры поселка Бадамдар и учащиеся 11-летней музыкальной школы №20 им. Ш. Алекбаровой. Юные художники, преподаватели, участники творческой части, принявшие участие в проекте, были награждены грамотами и благодарственными письмами.
Следует отметить, что начиная с 2020 года, в рамках вышеупомянутого проекта ежегодно проводятся мероприятия накануне 18 мая – Международного дня музеев.