23 may tarixində Naxçıvanın Muxtar Respublikasının yaradılmasının 100 illiyi və Azərbaycanın Müstəqillik Gününün 106-cı ildönümü münasibətilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində müsabiqə-sərgi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü il 30 dekabr tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamı qədim diyar Naxçıvanın zəngin dövlətçilik tariximizdə, ölkəmizin inkişafında mühüm yer tutduğunun göstəricisidir.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Naxçıvanın tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş “Naxçıvan – qədim diyar” adlı IV ümumrespublika müsabiqə keçirilib.Layihənin məqsədi gənclərdə vətənpərvərlik ruhunu möhkəmləndirmək, onların istedadını üzə çıxartmaq və ictimaiyyətə təqdim etməkdən ibarətdir.
Tədbirdə incəsənət xadimləri, muzey əməkdaşları, rəssamlar və KİV nümayəndələri iştirak ediblər. Sərgidə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən gənc rəssamların Naxçıvanın maddi-mədəniyyətini, tarixini, gözəl təbiətini əks etdirən 50-dən çox rəsm əsəri və əl işləri nümayiş olunub.
Müsabiqədə Münsiflər Heyətində Azərbaycan Respublikasının xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədr müavini, professor Ağaəli İbrahimov, Sənətşünas, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ziyadxan Əliyev, C.Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyinin direktor müavini, Rəssamlar İttifaqının üzvü, rəssam Nazim Məmmədov və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materiallar fondunun müdiri, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Nardanə Yusifova iştirak edib.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı tədbirin əhəmiyyətindən danışaraq bildirib ki, gənclərin maariflənməsində, onların istedadlarının üzə çıxmasında və muzeylərə maraq yaradılmasında bu layihə mühüm önəm kəsb edir. Akademik bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi çıxış edərək, Naxçıvanın 100 illiyi və bununla bağlı muzeydə təşkil olunan tədbirlər barədə məlumat verib. F.Şəmsi muzeydə Naxçıvan maddi-mədəniyyətini əks etdirən arxeoloji, etnoqrafik, numizmatik eksponatların qorunduğu və nümayiş edildiyini də bildirib.
Sonra xalq rəssamı A.İbrahimov, sənətşünas Z.Əliyev və memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru N.Yusifova sərgilənən rəsm əsərləri barədə çıxış edərək, mövzunun aktuallığından və bu layihənin hər il həyata keçirilməsinə görə muzeyin rəhbərliyinə xüsusi təşəkkür ediblər.
Sonra 2017-ci ilin Azərbaycan Muğam müsabiqəsinin laureatı gənc ifaçı Məftun Məmmədov “Barı Naxçıvan” mahnısını ifa edib və “Sübhnur” rəqs studiyasının rəqqasları Naxçıvan-Şərur yallısı nömrəsini nümayiş etdirib.
Daha sonra müsabiqə-sərginin kuratoru, muzeyin əməkdaşı Aynur Babayeva tədbirin əhəmiyyətindən danışaraq, bildirib ki, bu müsabiqə 2021-ci ildən muzey tərəfindən həyata keçirilir və tanınmış incəsənət xadimlərinin iştirakı ilə qiymətləndirilir, qaliblər seçilir.
Sonda Münsiflər heyəti tərəfindən yaş kateqoriyaları üzrə qaliblər seçilərək, Fəxri Fərmanlarla təltif olunub və mükafatlar təqdim edilib. Tədbirin bütün iştirakçılarına sertifikatlar verilib. Böyük yaş qrupundan bir qalib AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun elmi işçisi Məhiyəddin Seyidov, kiçik yaş qrupundan I yeri Nəzrin Əliyeva, II yeri Naxçıvandan qatılan Yusif Qasımlı və III yeri Aylin Musayeva qazanıb.

В музее прошел конкурс-выставка произведений изобразительного и прикладного искусства «Нахчыван – древняя земля»
23 мая в Национальном музее истории Азербайджана прошёл конкурс-выставка, посвящённый 100-летию образования Нахчыванской Автономной Республики и 106-летию Дня Независимости Азербайджана. Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 30 декабря 2023 года «О праздновании 100-летия Нахчыванской Автономной Республики» является показателем того, что древняя земля Нахчывана занимает важное место в богатой истории нашей государственности и развитии нашей страны.
В Национальном музее истории Азербайджана прошел IV общереспубликанский конкурс, посвященный истории и культуре Нахчывана, под названием «Нахчыван – древняя земля». Цель проекта – укрепить дух патриотизма у молодых людей, раскрыть их талант и представить его общественности.
В мероприятии приняли участие художники, сотрудники музея, деятели искусства и представители СМИ. На выставке было представлено более 50 картин и поделок молодых художников из разных регионов Азербайджана, отражающих материальную культуру, историю и прекрасную природу Нахчывана.
Членами жюри на мероприятии были Народный художник Азербайджанской Республики, заместитель председателя Союза художников Азербайджана, профессор Агаали Ибрагимов, искусствовед, доктор философии по искусствоведению, заслуженный деятель искусств Зиядхан Алиев, заместитель директора Азербайджанского государственного театрального музея имени Дж.Джаббарлы, член Союза художников, художник Назим Мамедов и заведующая Фондом изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.а. Нардана Юсифова.
В начале мероприятия был исполнен Государственный гимн Азербайджана. Затем директор музея, академик Наиля Велиханлы в своём выступлении подчеркнула значимость данного мероприятия и отметила, что этот проект важен в просвещении молодежи, раскрытии ее талантов и формировании интереса к музеям. Академик пожелал удачи всем участникам конкурса.
Заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси дала информацию об организованных в музее мероприятиях, связанных со 100-летием Нахчывана. Ф.Шамси также отметила, что в музее хранятся и экспонируются археологические, этнографические, нумизматические экспонаты, отражающие материальную культуру Нахчывана.
Народный художник А.Ибрагимов, искусствовед З.Алиев и доктор философии по архитектуре Н.Юсифова поделившись впечатлениями о выставленных картинах, поблагодарили руководство музея за актуальность темы и ежегодную организацию подобного проекта.
На мероприятии были также представлены музыкальные номера. Лауреат конкурса азербайджанского мугама 2017 года, молодой певец Мафтун Мамедов исполнил песню «Бари Нахчыван», а члены танцевальной студии «Субхнур» - танец «Нахчыван-Шарур яллы».
Куратор конкурса-выставки, сотрудник музея Айнур Бабаева рассказав о важности мероприятия, сообщила, что данный конкурс проводится в музе с 2021 года, работы оцениваются известными художниками и выбираются победители.
В завершение, жюри выбрало победителей в возрастных категориях, которых наградили Почетными грамотами и призами. Всем участникам мероприятия были вручены сертификаты. В старшей возрастной группе победителем стал научный сотрудник Института археологии и антропологии НАНА Махиеддин Сеидов, а в младшей возрастной группе - первое место заняла Назрин Алиева, второе - Юсиф Гасымлы из Нахчывана, третье - Айлин Мусаева.