28 May – Müstəqillik Günü
Bu gün Şərqin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Cümhuriyyətinin yaranmasından 106 il ötür. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, Azərbaycan Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni layiqincə yerinə yetirdi. Azərbaycanın ilk Parlamenti və Hökuməti təşkil edildi, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirildi, milli atributlar - bayraq, himn və gerb yaradıldı, ana dili dövlət dili elan edildi, milli ordu formalaşdı.
Əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyasında Azərbaycan Cümhuriyyəti dövrünə həsr olunmuş zalında nümayiş olunan eksponatları təqdim edirik.

28 мая – День независимости
Сегодня исполняется 106 лет со дня создания Азербайджанской Республики, первой демократической республики на Востоке. Несмотря на то, что Азербайджанская Республика просуществовала всего 23 месяца, она достойно выполнила возложенную на нее сложную историческую задачу. Впервые были созданы парламент и правительство Азербайджана, определены границы страны, созданы национальные атрибуты - флаг, гимн и герб, родной язык объявлен государственным, сформирована национальная армия.
В связи со знаменательным днем представляем экспонаты, выставленные в новой экспозиции Национального музея истории Азербайджана, посвященной периоду Азербайджанской Республики.