Akademik Məmməd Arif Dadaşzadənin anadan olmasından 120 il ötür
Bu gün, Əməkdar elm xadimi, akademik Məmməd Arif Dadaşzadənin anadan olmasından 120 il ötür. Məmməd Arif Dadaşzadə 1904-cü il iyunun 10-da Bakıda anadan olub. M.A.Dadaşzadə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsində təhsil alıb. Azərbaycanın ədəbi tənqid və ədəbiyyatşünaslığının təməlini qoymuş alimlərdən biri olan M.A.Dadaşzadə iki dəfə “Qırmızı əmək bayrağı” ordeni, “Qabaqcıl maarif xadimi” nişanı ilə təltif edilib və Dövlət mükafatı laureatı olub. Akademik Məmməd Arif Dadaşzadə 1975-ci ildə vəfat edib.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda akademik Məmməd Arif Dadaşzadəyə aid materillar qorunur (fotoşəkil, təbrik məktubu).

Прошло 120 лет со дня рождения академика Мамеда Арифа Дадашзаде
Сегодня исполняется 120 лет со дня рождения заслуженного деятеля науки, академика Мамеда Арифа Дадашзаде. Мамед Ариф Дадашзаде родился 10 июня 1904 года в городе Баку. М.А.Дадашзаде получил образование на факультете востоковедения Азербайджанского Государственного Университета.
Один из учёных, заложивших основы литературной критики и литературоведения Азербайджана, был дважды награждён Орденом Трудового Красного Знамени, значком “Передовой деятель просвещения” и был Лауреатом Государственной Премии.
Академик Мамед Ариф Дадашзаде умер в 1975 году.
Отметим, что в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана хранятся материалы академика Мамеда Арифа Дадашзаде (фотография, поздравительное письмо)